1197 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1198 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1198 п.н.е.
MCXCVII п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 95
Старогрчка ера422 пред 1. олимпијада
Асирски календар3553
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1790
Берберски календар−247
Будистички календар−653
Бурмански календар−1835
Византиски календар4311–4312
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1499 или 1439
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1500 или 1440
Коптски календар−1481 – −1480
Етиопски календар−1205 – −1204
Еврејски календар2563–2564
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1141 – −1140
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1903–1904
Холоценски календар8803
Ирански календар1819 п.п. – 1818 п.п.
Исламски календар1875 п.х. – 1874 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1136
Мингуо-календар3109 пред Р. Кина
民前3109年
Нанакшахи−2665
Тајландски сончев календар−655 – −654
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−1071 или −1452 или −2224
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−1070 или −1451 или −2223

1197 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1197. година пред новата ера, 197. од вториот милениум п.н.е., 97. од 12 век п.н.е. и осма од 1190-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4311 и 4312 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3553 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2563 и 2564 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 444 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1197 година се протега во 1439 и 1440, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1499 и 1500 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 654 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1874 и 1873 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...