1122 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1123 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1123 п.н.е.
MCXXII BC
Староегипетска ераXX династија, 67
Старогрчка ера347 пред 1. олимпијада
Асирски календар3628
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1715
Берберски календар−172
Будистички календар−578
Бурмански календар−1760
Византиски календар4386–4387
Кинески календар丁丑(огн. вол)
1574 или 1514
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
1575 или 1515
Коптски календар−1406 – −1405
Етиопски календар−1130 – −1129
Еврејски календар2638–2639
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1066 – −1065
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1978–1979
Холоценски календар8878
Ирански календар1744 п.п. – 1743 п.п.
Исламски календар1798 п.х. – 1797 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1211
Мингуо-календар3034 пред Р. Кина
民前3034年
Нанакшахи−2590
Тајландски сончев календар−580 – −579
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−996 или −1377 или −2149
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−995 или −1376 или −2148

1122 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1122. година пред новата ера, 122. од вториот милениум п.н.е., 22. од 12 век п.н.е. и трета од 1120-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4386 и 4387 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3628 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2638 и 2639 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 369 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1122 година се протега во 1514 и 1515, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1574 и 1575 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 579 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1797 и 1796 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...