1151 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1152 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1152 п.н.е.
MCLI BC
Староегипетска ераXX династија, 38
Старогрчка ера376 пред 1. олимпијада
Асирски календар3599
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1744
Берберски календар−201
Будистички календар−607
Бурмански календар−1789
Византиски календар4357–4358
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
1545 или 1485
    — до —
己酉年 (зем. петел)
1546 или 1486
Коптски календар−1435 – −1434
Етиопски календар−1159 – −1158
Еврејски календар2609–2610
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1095 – −1094
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1949–1950
Холоценски календар8849
Ирански календар1773 п.п. – 1772 п.п.
Исламски календар1827 п.х. – 1826 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1182
Мингуо-календар3063 пред Р. Кина
民前3063年
Нанакшахи−2619
Тајландски сончев календар−609 – −608
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−1025 или −1406 или −2178
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−1024 или −1405 или −2177

1151 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1151. година пред новата ера, 151. од вториот милениум п.н.е., 51. од 12 век п.н.е. и втора од 1150-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4357 и 4358 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3599 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2609 и 2610 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 398 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1151 година се протега во 1485 и 1486, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1545 и 1546 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 608 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1826 и 1825 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...