1176 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1177 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1177 п.н.е.
MCLXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 13
Старогрчка ера401 пред 1. олимпијада
Асирски календар3574
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1769
Берберски календар−226
Будистички календар−632
Бурмански календар−1814
Византиски календар4332–4333
Кинески календар癸未(вод. коза)
1520 или 1460
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1521 или 1461
Коптски календар−1460 – −1459
Етиопски календар−1184 – −1183
Еврејски календар2584–2585
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1120 – −1119
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1924–1925
Холоценски календар8824
Ирански календар1798 п.п. – 1797 п.п.
Исламски календар1853 п.х. – 1852 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1157
Мингуо-календар3088 пред Р. Кина
民前3088年
Нанакшахи−2644
Тајландски сончев календар−634 – −633
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−1050 или −1431 или −2203
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−1049 или −1430 или −2202

1176 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1176. година пред новата ера, 176. од вториот милениум п.н.е., 76. од 12 век п.н.е. и седма од 1170-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4332 и 4333 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3574 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2584 и 2585 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 423 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1176 година се протега во 1460 и 1461, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1520 и 1521 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 633 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1852 и 1851 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...