1128 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1129 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1129 п.н.е.
MCXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 61
Старогрчка ера353 пред 1. олимпијада
Асирски календар3622
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1721
Берберски календар−178
Будистички календар−584
Бурмански календар−1766
Византиски календар4380–4381
Кинески календар辛未(мет. коза)
1568 или 1508
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
1569 или 1509
Коптски календар−1412 – −1411
Етиопски календар−1136 – −1135
Еврејски календар2632–2633
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1072 – −1071
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1972–1973
Холоценски календар8872
Ирански календар1750 п.п. – 1749 п.п.
Исламски календар1804 п.х. – 1803 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1205
Мингуо-календар3040 пред Р. Кина
民前3040年
Нанакшахи−2596
Тајландски сончев календар−586 – −585
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−1002 или −1383 или −2155
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−1001 или −1382 или −2154

1128 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1128. година пред новата ера, 128. од вториот милениум п.н.е., 28. од 12 век п.н.е. и деветта од 1120-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4380 и 4381 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3622 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2632 и 2633 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 375 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1128 година се протега во 1508 и 1509, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1568 и 1569 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 585 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1803 и 1802 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...