1110 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1111 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1111 п.н.е.
MCX BC
Староегипетска ераXX династија, 79
Старогрчка ера335 пред 1. олимпијада
Асирски календар3640
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1703
Берберски календар−160
Будистички календар−566
Бурмански календар−1748
Византиски календар4398–4399
Кинески календар己丑(зем. вол)
1586 или 1526
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
1587 или 1527
Коптски календар−1394 – −1393
Етиопски календар−1118 – −1117
Еврејски календар2650–2651
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1054 – −1053
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1990–1991
Холоценски календар8890
Ирански календар1732 п.п. – 1731 п.п.
Исламски календар1785 п.х. – 1784 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1223
Мингуо-календар3022 пред Р. Кина
民前3022年
Нанакшахи−2578
Тајландски сончев календар−568 – −567
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−984 или −1365 или −2137
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−983 или −1364 или −2136

1110 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1110. година пред новата ера, 110. од вториот милениум п.н.е., 10. од 12 век п.н.е. и прва од 1110-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4398 и 4399 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3640 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2650 и 2651 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 357 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1110 година се протега во 1526 и 1527, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1586 и 1587 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 567 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1784 и 1783 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...