Прејди на содржината

1148 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1149 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1149 п.н.е.
MCXLVIII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 41
Старогрчка ера373 пред 1. олимпијада
Асирски календар3602
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1741
Берберски календар−198
Будистички календар−604
Бурмански календар−1786
Византиски календар4360–4361
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1548 или 1488
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1549 или 1489
Коптски календар−1432 – −1431
Етиопски календар−1156 – −1155
Еврејски календар2612–2613
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1092 – −1091
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1952–1953
Холоценски календар8852
Ирански календар1770 п.п. – 1769 п.п.
Исламски календар1824 п.х. – 1823 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1185
Мингуо-календар3060 пред Р. Кина
民前3060年
Нанакшахи−2616
Тајландски сончев календар−606 – −605
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−1022 или −1403 или −2175
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1021 или −1402 или −2174

1148 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1148. година пред новата ера, 148. од вториот милениум п.н.е., 48. од 12 век п.н.е. и деветта од 1140-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4360 и 4361 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3602 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2612 и 2613 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 395 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1148 година се протега во 1488 и 1489, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1548 и 1549 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 605 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1823 и 1822 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...