Прејди на содржината

1127 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1128 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1128 п.н.е.
MCXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 62
Старогрчка ера352 пред 1. олимпијада
Асирски календар3623
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1720
Берберски календар−177
Будистички календар−583
Бурмански календар−1765
Византиски календар4381–4382
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
1569 или 1509
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
1570 или 1510
Коптски календар−1411 – −1410
Етиопски календар−1135 – −1134
Еврејски календар2633–2634
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1071 – −1070
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1973–1974
Холоценски календар8873
Ирански календар1749 п.п. – 1748 п.п.
Исламски календар1803 п.х. – 1802 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1206
Мингуо-календар3039 пред Р. Кина
民前3039年
Нанакшахи−2595
Тајландски сончев календар−585 – −584
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−1001 или −1382 или −2154
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−1000 или −1381 или −2153

1127 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1127. година пред новата ера, 127. од вториот милениум п.н.е., 27. од 12 век п.н.е. и осма од 1120-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4381 и 4382 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3623 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2633 и 2634 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 374 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1127 година се протега во 1509 и 1510, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1569 и 1570 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 584 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1802 и 1801 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...