Прејди на содржината

1129 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1130 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1130 п.н.е.
MCXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 60
Старогрчка ера354 пред 1. олимпијада
Асирски календар3621
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1722
Берберски календар−179
Будистички календар−585
Бурмански календар−1767
Византиски календар4379–4380
Кинески календар庚午(мет. коњ)
1567 или 1507
    — до —
辛未年 (мет. коза)
1568 или 1508
Коптски календар−1413 – −1412
Етиопски календар−1137 – −1136
Еврејски календар2631–2632
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1073 – −1072
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1971–1972
Холоценски календар8871
Ирански календар1751 п.п. – 1750 п.п.
Исламски календар1805 п.х. – 1804 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1204
Мингуо-календар3041 пред Р. Кина
民前3041年
Нанакшахи−2597
Тајландски сончев календар−587 – −586
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−1003 или −1384 или −2156
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−1002 или −1383 или −2155

1129 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1129. година пред новата ера, 129. од вториот милениум п.н.е., 29. од 12 век п.н.е. и последна од 1120-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4379 и 4380 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3621 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2631 и 2632 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 376 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1129 година се протега во 1507 и 1508, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1567 и 1568 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 586 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1804 и 1803 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...