1157 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1158 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1158 п.н.е.
MCLVII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 32
Старогрчка ера382 пред 1. олимпијада
Асирски календар3593
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1750
Берберски календар−207
Будистички календар−613
Бурмански календар−1795
Византиски календар4351–4352
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
1539 или 1479
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
1540 или 1480
Коптски календар−1441 – −1440
Етиопски календар−1165 – −1164
Еврејски календар2603–2604
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1101 – −1100
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1943–1944
Холоценски календар8843
Ирански календар1779 п.п. – 1778 п.п.
Исламски календар1834 п.х. – 1833 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1176
Мингуо-календар3069 пред Р. Кина
民前3069年
Нанакшахи−2625
Тајландски сончев календар−615 – −614
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−1031 или −1412 или −2184
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−1030 или −1411 или −2183

1157 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1157. година пред новата ера, 157. од вториот милениум п.н.е., 57. од 12 век п.н.е. и осма од 1150-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4351 и 4352 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3593 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2603 и 2604 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 404 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1157 година се протега во 1479 и 1480, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1539 и 1540 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 614 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1833 и 1832 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...