Прејди на содржината

1141 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1142 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1142 п.н.е.
MCXLI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 48
Старогрчка ера366 пред 1. олимпијада
Асирски календар3609
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1734
Берберски календар−191
Будистички календар−597
Бурмански календар−1779
Византиски календар4367–4368
Кинески календар戊午(зем. коњ)
1555 или 1495
    — до —
己未年 (зем. коза)
1556 или 1496
Коптски календар−1425 – −1424
Етиопски календар−1149 – −1148
Еврејски календар2619–2620
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1085 – −1084
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1959–1960
Холоценски календар8859
Ирански календар1763 п.п. – 1762 п.п.
Исламски календар1817 п.х. – 1816 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1192
Мингуо-календар3053 пред Р. Кина
民前3053年
Нанакшахи−2609
Тајландски сончев календар−599 – −598
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
−1015 или −1396 или −2168
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
−1014 или −1395 или −2167

1141 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1141. година пред новата ера, 141. од вториот милениум п.н.е., 41. од 12 век п.н.е. и втора од 1140-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4367 и 4368 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3609 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2619 и 2620 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 388 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1141 година се протега во 1495 и 1496, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1555 и 1556 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 598 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1816 и 1815 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...