Прејди на содржината

1170 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1171 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1171 п.н.е.
MCLXX п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 19
Старогрчка ера395 пред 1. олимпијада
Асирски календар3580
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1763
Берберски календар−220
Будистички календар−626
Бурмански календар−1808
Византиски календар4338–4339
Кинески календар己丑(зем. вол)
1526 или 1466
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
1527 или 1467
Коптски календар−1454 – −1453
Етиопски календар−1178 – −1177
Еврејски календар2590–2591
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1114 – −1113
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1930–1931
Холоценски календар8830
Ирански календар1792 п.п. – 1791 п.п.
Исламски календар1847 п.х. – 1846 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1163
Мингуо-календар3082 пред Р. Кина
民前3082年
Нанакшахи−2638
Тајландски сончев календар−628 – −627
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−1044 или −1425 или −2197
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−1043 или −1424 или −2196

1170 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1170. година пред новата ера, 170. од вториот милениум п.н.е., 70. од 12 век п.н.е. и прва од 1170-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4338 и 4339 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3580 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2590 и 2591 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 417 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1170 година се протега во 1466 и 1467, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1526 и 1527 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 627 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1846 и 1845 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...