Прејди на содржината

1144 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1145 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1145 п.н.е.
MCXLIV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 45
Старогрчка ера369 пред 1. олимпијада
Асирски календар3606
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1737
Берберски календар−194
Будистички календар−600
Бурмански календар−1782
Византиски календар4364–4365
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
1552 или 1492
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
1553 или 1493
Коптски календар−1428 – −1427
Етиопски календар−1152 – −1151
Еврејски календар2616–2617
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1088 – −1087
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1956–1957
Холоценски календар8856
Ирански календар1766 п.п. – 1765 п.п.
Исламски календар1820 п.х. – 1819 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1189
Мингуо-календар3056 пред Р. Кина
民前3056年
Нанакшахи−2612
Тајландски сончев календар−602 – −601
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−1018 или −1399 или −2171
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−1017 или −1398 или −2170

1144 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1144. година пред новата ера, 144. од вториот милениум п.н.е., 44. од 12 век п.н.е. и петта од 1140-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4364 и 4365 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3606 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2616 и 2617 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 391 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1144 година се протега во 1492 и 1493, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1552 и 1553 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 601 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1819 и 1818 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...