1131 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1132 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1132 п.н.е.
MCXXXI п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 58
Старогрчка ера356 пред 1. олимпијада
Асирски календар3619
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1724
Берберски календар−181
Будистички календар−587
Бурмански календар−1769
Византиски календар4377–4378
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
1565 или 1505
    — до —
己巳年 (зем. змија)
1566 или 1506
Коптски календар−1415 – −1414
Етиопски календар−1139 – −1138
Еврејски календар2629–2630
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1075 – −1074
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1969–1970
Холоценски календар8869
Ирански календар1753 п.п. – 1752 п.п.
Исламски календар1807 п.х. – 1806 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1202
Мингуо-календар3043 пред Р. Кина
民前3043年
Нанакшахи−2599
Тајландски сончев календар−589 – −588
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
−1005 или −1386 или −2158
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
−1004 или −1385 или −2157

1131 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1131. година пред новата ера, 131. од вториот милениум п.н.е., 31. од 12 век п.н.е. и втора од 1130-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4377 и 4378 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3619 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2629 и 2630 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 378 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1131 година се протега во 1505 и 1506, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1565 и 1566 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 588 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1806 и 1805 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...