1195 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1196 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1196 п.н.е.
MCXCV BC
Староегипетска ераXIX династија, 97
Старогрчка ера420 пред 1. олимпијада
Асирски календар3555
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1788
Берберски календар−245
Будистички календар−651
Бурмански календар−1833
Византиски календар4313–4314
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1501 или 1441
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1502 или 1442
Коптски календар−1479 – −1478
Етиопски календар−1203 – −1202
Еврејски календар2565–2566
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1139 – −1138
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1905–1906
Холоценски календар8805
Ирански календар1817 п.п. – 1816 п.п.
Исламски календар1873 п.х. – 1872 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1138
Мингуо-календар3107 пред Р. Кина
民前3107年
Нанакшахи−2663
Тајландски сончев календар−653 – −652
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−1069 или −1450 или −2222
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−1068 или −1449 или −2221

1195 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1195. година пред новата ера, 195. од вториот милениум п.н.е., 95. од 12 век п.н.е. и шеста од 1190-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4313 и 4314 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3555 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2565 и 2566 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 442 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1195 година се протега во 1441 и 1442, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1501 и 1502 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 652 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1872 и 1871 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...