1115 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1116 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1116 п.н.е.
MCXV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 74
Старогрчка ера340 пред 1. олимпијада
Асирски календар3635
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1708
Берберски календар−165
Будистички календар−571
Бурмански календар−1753
Византиски календар4393–4394
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
1581 или 1521
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
1582 или 1522
Коптски календар−1399 – −1398
Етиопски календар−1123 – −1122
Еврејски календар2645–2646
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1059 – −1058
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1985–1986
Холоценски календар8885
Ирански календар1737 п.п. – 1736 п.п.
Исламски календар1790 п.х. – 1789 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1218
Мингуо-календар3027 пред Р. Кина
民前3027年
Нанакшахи−2583
Тајландски сончев календар−573 – −572
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−989 или −1370 или −2142
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
−988 или −1369 или −2141

1115 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1115. година пред новата ера, 115. од вториот милениум п.н.е., 15. од 12 век п.н.е. и шеста од 1110-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4393 и 4394 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3635 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2645 и 2646 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 362 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1115 година се протега во 1521 и 1522, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1581 и 1582 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 572 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1789 и 1788 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...