Прејди на содржината

1190 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1191 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1191 п.н.е.
MCXC п.н.е.
Староегипетска ераXIX династија, 102
Старогрчка ера415 пред 1. олимпијада
Асирски календар3560
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1783
Берберски календар−240
Будистички календар−646
Бурмански календар−1828
Византиски календар4318–4319
Кинески календар己巳(зем. змија)
1506 или 1446
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
1507 или 1447
Коптски календар−1474 – −1473
Етиопски календар−1198 – −1197
Еврејски календар2570–2571
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1134 – −1133
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1910–1911
Холоценски календар8810
Ирански календар1812 п.п. – 1811 п.п.
Исламски календар1868 п.х. – 1867 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1143
Мингуо-календар3102 пред Р. Кина
民前3102年
Нанакшахи−2658
Тајландски сончев календар−648 – −647
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−1064 или −1445 или −2217
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−1063 или −1444 или −2216

1190 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1190. година пред новата ера, 190. од вториот милениум п.н.е., 90. од 12 век п.н.е. и прва од 1190-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4318 и 4319 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3560 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2570 и 2571 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 437 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1190 година се протега во 1446 и 1447, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1506 и 1507 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 647 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1867 и 1866 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...