1140 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1141 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1141 п.н.е.
MCXL п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 49
Старогрчка ера365 пред 1. олимпијада
Асирски календар3610
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1733
Берберски календар−190
Будистички календар−596
Бурмански календар−1778
Византиски календар4368–4369
Кинески календар己未(зем. коза)
1556 или 1496
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1557 или 1497
Коптски календар−1424 – −1423
Етиопски календар−1148 – −1147
Еврејски календар2620–2621
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1084 – −1083
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1960–1961
Холоценски календар8860
Ирански календар1762 п.п. – 1761 п.п.
Исламски календар1816 п.х. – 1815 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1193
Мингуо-календар3052 пред Р. Кина
民前3052年
Нанакшахи−2608
Тајландски сончев календар−598 – −597
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−1014 или −1395 или −2167
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−1013 или −1394 или −2166

1140 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1140. година пред новата ера, 140. од вториот милениум п.н.е., 40. од 12 век п.н.е. и прва од 1140-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4368 и 4369 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3610 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2620 и 2621 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 387 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1140 година се протега во 1496 и 1497, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1556 и 1557 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 597 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1815 и 1814 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...