1147 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1148 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1148 п.н.е.
MCXLVII п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 42
Старогрчка ера372 пред 1. олимпијада
Асирски календар3603
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1740
Берберски календар−197
Будистички календар−603
Бурмански календар−1785
Византиски календар4361–4362
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1549 или 1489
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1550 или 1490
Коптски календар−1431 – −1430
Етиопски календар−1155 – −1154
Еврејски календар2613–2614
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1091 – −1090
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1953–1954
Холоценски календар8853
Ирански календар1769 п.п. – 1768 п.п.
Исламски календар1823 п.х. – 1822 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1186
Мингуо-календар3059 пред Р. Кина
民前3059年
Нанакшахи−2615
Тајландски сончев календар−605 – −604
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−1021 или −1402 или −2174
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−1020 или −1401 или −2173

1147 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1147. година пред новата ера, 147. од вториот милениум п.н.е., 47. од 12 век п.н.е. и осма од 1140-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4361 и 4362 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3603 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2613 и 2614 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 394 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1147 година се протега во 1489 и 1490, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1549 и 1550 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 604 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1822 и 1821 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...