Тунџа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тунџа
Tundzha River winter.jpg
Тунџа во Јамбол
Земја Бугарија
 Турција
Слив
Главен изворСтара Планина
2.378 m
УстиеМарица
Сливна повр.7884 км2 во Бугарија
Физички особености
Должина390 km[1]
Тунџа на Ризницата

Тунџа (бугарски: Тунджа, турски: Tunca) е река во Бугарија и Турција. Таа е најзначајната притока на реката Марица и се влева во неа на турска територија во близина на градот Едрене. Таа извира од централниот дел на Стара Планина, а токму јужно од врвот Јурушка грамада во Калоферскиот Балкан. Во горното течение протекува во длабока долина со голем наклон. Сè до Јамбол Тунџа тече право на исток но крај ридот Зајчи Врв прави свртување на 90 степени и презема во јужна насока, која задржува до влеването и во Марица. По течението на реката се изградени две големи вешташки езера - Копринка и Жребчево.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]