Штезов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штезов
Место во Грабов
Штезов is located in Германија
Штезов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Град Грабов
Место единици 3
Основни податоци
Површина 24,40 км2
Надм. височина 36 м
Население 197  (31 декември 2014)
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19300
Повик. бр. 038781, 038792
Портал www.amt-grabow.de
Координати 53°10′N 11°31′E / 53.167° N; 11.517° E / 53.167; 11.517Координати: 53°10′N 11°31′E / 53.167° N; 11.517° E / 53.167; 11.517

Штезов (германски: Steesow) — поранешна општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. На 1 јануари 2016 година, општината Штезов била припоена кон градот Грабов[1], иако немале заедничка граница. Штезов, Бохин и Цугелраде станале ексклава на Грабов, оддалечени шест километри од самиот град.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]