Ралштет

Координати: 53°36′0″N 10°09′0″E / 53.60000° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.60000; 10.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ралштет

Rahlstedt

Кварт во Хамбург
Старата црква во Ралштет
Старата црква во Ралштет
Старата црква во Ралштет
Ралштет во рамките на Германија
Ралштет
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Вандсбек
Основни податоци
Површина 27 км2
Население 86.413  (31 декември 2006)
 - Густина 3.200 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположба на Ралштет во градот Хамбург
Карта
Карта
Координати 53°36′0″N 10°09′0″E / 53.60000° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.60000; 10.15000

Ралштет е кварт (Stadtteil) во округот Вандсбек (Bezirk) на Слободниот и ханзеатски град Хамбург во северна Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Квартот бил првпат споменат во 1248 со името Radoluestede.

Географија[уреди | уреди извор]

Квартот, кој се наоѓа во североисточниот дел на Хамбург, е најголемиот во округот и еден од најголемите во градот. Се граничи со квартовите на Хамбург Фолксдорф, Фармзен-Берне, Тондорф и Јенфелд; и округот Штормарн, во Шлезвиг-Холштајн.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2006, во квартот Ралштет живееле 86.413 луѓе. Густината на населеност била 3.252 жители на км2. 17,4% биле деца под 18 години, а 22,5% имале 65 или повеќе години. Странци биле 9% од населението. 3.983 лица биле регистрирани како невработени.[1]

Во 1999, имало 41.301 домаќинство, од кои 22,4% имале деца под 18 години, кои живееле со нив, а 38,8% од сите домаќинства биле составени од поединци. Просечната големина на домаќинството била 2,05.[2]

Образование[уреди | уреди извор]

Меѓу училиштата во Ралштет се: Гимназија Олденфелде, Гимназија Ралштет, Гимназија Мајендорф и Ново училиште Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]