Хамерброк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамерброк
Кварт на Хамбург
A waterbody with a multi-storey office building, built as an arch in whole.
Канцелариска зграда на Berlin arch, гледана од позади.
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Germany" does not existМестоположба на Хамерброк покажана во рамките на Германија
Хамерброк is located in Хамбург
Хамерброк
Хамерброк
Местоположба на Хамерброк во рамките на Хамбург
Координати: 53°32′43″N 10°1′50″E / 53.54528° СГШ; 10.03056° ИГД / 53.54528; 10.03056Координати: 53°32′43″N 10°1′50″E / 53.54528° СГШ; 10.03056° ИГД / 53.54528; 10.03056
ДржаваГерманија
ПокраинаХамбург
ОкругХамбург-Мите
Површина
 • Вкупна1,6 км2 (0,6 ми2)
Население (2006-12-31)[1]
 • Вкупно435
Повик. бр.040
Рег. таб.HH

Хамерброк е кварт (Stadtteil) во округот Хамбург-Мите на Слободниот и ханзеатски град Хамбург во северна Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Во 2007, Хамерброк имал површина од 1,6 км2,[1] и бил дел од округот Хамбург-Мите.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2006, во квартот Хамерброк живееле 435 луѓе. Густината на населеност била 281 на км2. 8,5% биле деца под 18 години, а 8,3% имале 65 или повеќе години. Странци биле 47,6% од населението. 20 лица биле регистрирани како невработени.[1]

Во 1999, имало 410 домаќинства од кои 10,5% имале деца под 18 години, кои живееле со нив и 63,4% од сите домаќинства биле сочинети од индивидуалци. Просечната големина на домаќинството било 1,62.[3]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Квартот е опслужуван со железничкиот систем со градските возови преку железничката станица Хамерброк.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Gesetz über die räumliche Gliederung der Freien und Hansestadt Hamburg (RäumGiG) Закон за територијална организација“ (германски). juris.de и Политика на Хамбург. 2006-07-06.
  3. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]