Федел

Координати: 53°31′N 10°2′E / 53.517° СГШ; 10.033° ИГД / 53.517; 10.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Федел
Кварт
Карта со локација на Федел покажувајќи го во рамките на Хамбург
Карта со локација на Федел покажувајќи го во рамките на Хамбург
Федел
Локацијата на Федел покажана во рамките на Германија
Федел is located in Хамбург
Федел
Федел
Локацијата на Федел покажана во рамките на Хамбург
Координати: 53°31′N 10°2′E / 53.517° СГШ; 10.033° ИГД / 53.517; 10.033
ДржаваГерманија
Град-државаХамбург
ОкругХамбург-Мите
Површина
 • Вкупна4 км2 (2 ми2)
Население (2006-12-31)[1]
 • Вкупно4.944
 • Густина1.136/км2 (2,940/ми2)
Повик. бр.040
Рег. таб.HH
Златната куќа

Федел е кварт (Stadtteil) во округот Хамбург-Мите на Слободниот и ханзеатски град Хамбург на истоимениот остров во реката Елба, во северна Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Федел има површина од 4,4 км2.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2006, во квартот Федел живееле 4.944 луѓе. Густината на населеност била 1.136 луѓе на км2. 22% биле деца под 18 години, а 7,5% имале 65 години или повеќе. 51,1% од населението биле странци. 407 луѓе биле регистрирани како невработени.[1]

Во 1999, постоеле 2.106 домаќинства, од кои 30,5% имале деца под 18 години, кои живеел со нив, а 40,9% од сите домаќинства имале само еден член. Просечната големина на домаќинства била 2,25.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]