Ајмсбител (кварт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајмсбител
Кварт во Хамбург
Железничката станица Шлумп
Железничката станица Шлумп
Железничката станица Шлумп
Ајмсбител во рамките на Германија
Ајмсбител
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Ајмсбител
Основни податоци
Површина 3 км2
Население 54.702  (31 декември 2006)
 - Густина 18.234 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположба на Ајмсбител во рамките на Хамбург
Карта
Карта
Координати 53°34′26″N 9°57′32″E / 53.57389° СГШ; 9.95889° ИГД / 53.57389; 9.95889Координати: 53°34′26″N 9°57′32″E / 53.57389° СГШ; 9.95889° ИГД / 53.57389; 9.95889

Ајмсбител е еден од 105 квартови во округот Ајмсбител во Хамбург, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

На 1 март 2008, квартот Ајмсбител изгубил дел од неговата површина за да се создаде квартот Штерншанце во округот Алтона.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Во 2006, според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, квартот Ајмсбител имал површина од 3,2 км2.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2006, постоеле 54.702 луѓе кои живееле во Ајмсбител. Густината на населеност била 16.930 жители на км2. 10,6% биле деца под 18 години, а 16,2% имале 65 години и повеќе. 14% биле странци. 2.710 лица биле невработени.[2]

Во 1999, имало 36.479 домаќинства, од кои 12,3% имале деца под 18 години, кои живееле со нив, а 60,5% од сите домаќинства биле сочинети од поединци. Просечната големина на домаќинството била 1,59.[3]

Образование[уреди | уреди извор]

Постоеле 8 основни и 3 средни училишта во квартот Ајмсбител.[4]

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Здравствен систем[уреди | уреди извор]

Имало 52 дневни центри за деца, 202 лекари во приватни ординации и 16 аптеки.[4]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Квартот е опслужуван од железничкиот систем на подземната железница.

Според секторо за моторни возила (Kraftfahrt-Bundesamt), во квартот Ајмсбител биле регистрирани 16.871 приватно возила (311 возила на 1000 луѓе).[4] Се случиле 244 сообраќајни несреќи, вклучувајќи 205 со жртви.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bezirksverwaltungsgesetz (BezVG), July 6th, 2006, Hamburg
  2. Служба за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  3. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)
  4. 4,0 4,1 4,2 Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  5. Статистика за сообраќајни несреќи, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]