Прејди на содржината

Грб на Хамбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Хамбург
Варијанти

Помал грб на Хамбург

Пловен грб на Хамбург
Подробно
ГрбоносецСлободен и ханзеатски град Хамбург
ЧеленкаТри пердува од паун и шест знамиња на грбови и црвено-сребрена мантија.
ШтитЦрвен замок со сребро.
ДржачиДва лава застанати држејќи го подножјето.
ПодножјеЗемјена подлога
Други елементиСребрен крст над средината, шестокраки ѕвезди над секој надворешен бедем.
УпотребаПоголемиот грб може да биде користен од политиката од Хамбург.

Грбот на германската покраина и градот Хамбург е вид на национален симбол. Грбот и знамето се регулирани со Уставот на Хамбург и законите. Боите на Хамбург се црвена и бела. Една од најстарите верзии на замокот е најден на печат во 1245.

Сите грбови го покажуваат замокот со три кули. Средната кула покажува и крст на врвот. Се верува дека е т.н. маријански ѕвезди на врвот на двостраните кули и крстот потсетуваат на фактот дека Хамбург некогаш бил надбискупија.[1] Кулите и ѕидовите со нивните врвови и затворената порта го симболизираат градот дека може да се брани самиот.[2]

Поголем грб

[уреди | уреди извор]

Поголемиот грб го прикажува грбот, ѕвездите и црквата во сребро на црвена основа со двата лава, кои стојат отстрана. Врвот е сличен на средниот грб со шлем со крст, вклучувајќи ги и три паунови пердуви и шесте знамиња на оружја и престилка. Овој грб е заштитени и единствено е дозволен да се користи од Сенатот и Парламентот на Хамбург.[1]

Пловен грб на Хамбург

[уреди | уреди извор]

Пловниот грб на Хамбург е користен за официјалните бродови на Хамбург.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]
Печат од 1241

Најстариот грб на Хамбург е задржан на градските печати од 12-от и 13-от век. Во текот на вековите, кули, ѕидовите, врвовите и симболите на грбот на Хамбург се менувале неколкупати, без да смени карактерот. Средишниот замок бил понекогаш бил прикажан со затворени врати и со порткулис.[1]

Боите на варијантата на помалиот грб од 2008 се прогласено со закон од Сенатот на Хамбург на 14 мај 1752.[1] Пред тинкурата бил црвен замок на бела позадина.[3] Од 1952, грбот и знамето се регулирани со Уставот на Хамбург. Боите на Хамбург се црвена и бела.[4] Во општа употреба на градските печати со грбот била привилегија на градскиот совет. Градските советници морале да го видат неговото одржување. Дури и сега грбот е заштитени и може да биде користен само под специфични околности.

Поголем грб

[уреди | уреди извор]

Грбот постои од 16-от век.[1]

Пловен грб на Хамбург

[уреди | уреди извор]

Во 1623, Admiralitätskollegium (Пловниот совет) бил основан со цел да го надгледува законот на морето и безбедноста на бродовите, како и пристанишните власти.[5] Грбот постои од 1642.[1] Во 1811 бил напуштен во текот на француската окупација, пловниот совет бил официјално распуштен во 1814 и наследен од судската власт како Handelsgericht (Трговски суд) и за административни цели од пристанишната и бродска делегација (германски: Schifffahrts- und Hafendeputation).[5]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Senatskanzlei: Flaggen, Wappen und Logos July 17, http://www.hamburg.de Посетено на August 13, 2008 (германски) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „admi“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. „Како врата на отворениот свет“ (германски). Hamburger Abendblatt. 2001-08-21. Посетено на 2009-09-29.[мртва врска]
 3. Hans Wilhelm Eckhardt (2005). „Wappen, Hamburg“. Во Kopitsch, Franklin & Tilgner, Daniel (уред.). Hamburg Lexikon (германски) (3. изд.). Ellert&Richter. стр. 518. ISBN 3831901791.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)
 4. Устав на Хамбург Архивирано на 10 јуни 2007 г. (член 5) (германски)
  Член 5
  (1) Боите се бели-црвени.
  (2) Грбот прикажува црвена позадина на бел замок со три кули и затворена порта.
  (3) Знамето покажува бел замок на грбот на црвено поле.
  (4) Законот означува детали околу знамето и грбот.
 5. 5,0 5,1 Klaus-Joachim Lorenzen-Schmidt (2005). „Admiralität“. Во Kopitsch, Franklin & Tilgner, Daniel (уред.). Hamburg Lexikon (германски) (3. изд.). Ellert&Richter. стр. 518. ISBN 3831901791.CS1-одржување: повеќе имиња: список на уредници (link)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]