Список на замоци во Хамбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на замоци и дворци во германската покраина Хамбург. Овој список ги вклучува замоците опишани на германски како Burg (утврдување), Schloss (замок или дворец) и Herrenhaus (палата); постоечки, руинирани или целосно исчезнати.

Првите замови изградени во Хамбург од 9-от до 11-от век биле наменети како утврдувања, на пр. Хамабург, Бишофстурм, Домбург, Алстербург и Ноје Бург. Сите овие замоци се наоѓале во квартот Алтштат (стар град). Само, остатоците на Bischofsturm (бискупска кула) биле пронајдена под црквата Свети Петар.[1][2] Дури и подоцнежните градби често биле утврдувања, но од 18-от век богатите граѓани ги граделе нивните палати или куќи како државни имоти на поранешните имоти, како сенаторот Мартин Јохан Јениш во тогаш независниот Отмаршен.[3]

Име Германско име Датум[A] Место[B] Состојба Слика Забелешки
Замок Бергедорф Schloss Bergedorf Бергедорф Музеј Замок Бергедорф
Хамабург Hammaburg околу 825 непозната локација[4] нема остатоци Домплац Хамбург со археолошки ископувања Утврдување
Замок Харбург Harburger Schloss 1137 Харбург Станбена зграда Остатоци на замокот Харбург [5]
Куќа Јениш Jenisch Haus 1831 – 1834 Отмаршен Музеј Jenisch-Haus [3]
Светилник Нојверк Leuchtturm Neuwerk 1300 –1310 Нојверк Хотел и светилник Светилник на Нојверк Утврдување, изградено од 1300 до 1310.
Од 1815, светилник.
Замок Штилхорн Schloss Stillhorn 16-ти век Вилхелмсбург нема остатоци [6]
Замок Вандсбек Wandsbeker Schloss 1772 – 1778 Вандсбек Руини, непристапни уништен во 1861[7]
Велингсбител Манор Herrenhaus Wellingsbüttel 1750 Велингсбител приватна болница и ресторан Велингсбител во 2006
  1. ^ Датум на изградба или прво спомнување во материјалните докази.
  2. ^ Округ или квартер на моменталната територијална поделба на Хамбург.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Helms-Museum Die Bischofsburg“ (на германски). Helms Museum. http://www.helmsmuseum.de/index.php/17909. посет. 27 август 2009 г. 
  2. „Schauraum Bischofsturm“ (на германски). http://www.deutsche-museen.de/show.php?id=1968. посет. 26 август 2009 г. 
  3. 3,0 3,1 „Über das Jenisch Haus“ (на германски). Museum für Kunst und Kultur an der Elbe. http://www.altonaermuseum.de/jenisch-haus/informationen/ueber-das-jenisch-haus.html. посет. 26 август 2009 г. 
  4. Hammaburg – der große Irrtum“, 12 декември 2007 (посет. 16 март 2009 г). (на германски)
  5. „1137 erstmals erwähnt, 1972 abgerissen: Die Geschichte des Harburger Schlosses“ (на германски). Hamburger Abendblatt. 1 јули 2006. http://www.abendblatt.de/vermischtes/journal/article405409/1137-erstmals-erwaehnt-1972-abgerissen-Die-Geschichte-des-Harburger-Schlosses.html. посет. 26 август 2009 г. 
  6. Рајнхард Босе. „Der Stillhorner Rezsess von 1672“ (на германски). Museum Elbinsel Wilhelmsburg. http://www.museum-wilhelmsburg.de/geschichte/geschichte3.html. посет. 26 август 2009 г. 
  7. „City Wandsbek Das Wandsbeker Schloss“ (на германски). http://www.wandsbek.de/wandsbeker-schloss.html. посет. 16 март 2009 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]