Велепоседнички дом

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Велепоседничка куќа)
Прејди на: содржини, барај

Великопоседнички дом е куќа на село, која историски го претставувала средиштето на великопоседот (видете Великопоседништво). Изразот обично се применува за релативно мали куќи на село кои му припаѓаат на благородничките семејства, наместо за велики достоинственички куќи. Тие може да се со одбрамбен карактер (до барокниот период) со ѕидини, шанци и кули или пак со чисто стамбен карактер во согласност со општествените прилики во своето време.

Великопоседнички куќи[уреди | уреди извор]

Видете исто така[уреди | уреди извор]