Хорн (Хамбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорн
Кварт во Хамбург
Згради од тули на улицата Horner Landstraße
Згради од тули на улицата Horner Landstraße
Хорн is located in Германија
Хорн
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Хамбург-Мите
Основни податоци
Површина 6 км2
Население 36.890  
 - Густина 6.148 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Местоположба на Хорн во рамките на Хамбург
Карта
Координати 53°33′0″N 10°5′0″E / 53.55000° СГШ; 10.08333° ИГД / 53.55000; 10.08333Координати: 53°33′0″N 10°5′0″E / 53.55000° СГШ; 10.08333° ИГД / 53.55000; 10.08333

Хорн — кварт во округот Хамбург-Мите, во источниот дел на Хамбург, Германија.

Историја[уреди | уреди извор]

Хорн на воена карта во 18-от век.

Во текот на Втората светска војна Хамбург, а со тоа и Хорн биле цело на воздушните напади во т.н. Операција Гомора.

Географија[уреди | уреди извор]

Хорн се наоѓа во источниот дел на градот Хамбург и припаѓа на округот Хамбург-Мите. Во 2006, според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн имал вкупна површина од 5,9 км2. На северот е квартот Маринтал од округот Вандсбек и квартот Билштет на исток. На запад се квартовите Хам-Норд, Хам-Мите и Хам-Зид; на југ е квартот Билброк.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 2007, населението во квартот Хорн било 36.890. Густината на населеност била 6.273 жители на км2. 15,5% биле деца под 18 години, а 17,9% имале 65 години или повеќе. 22,5% биле странци. 2.765 лица биле регистрирани како невработени.[1] Во 1999, имало 19.604 домаќинства и 51% од сите домаќинства биле составени од индивидуалци. Просечната големина на домаќинтвото била 1,82.[2]

Во 2007, имало 4.237 кривични дела (115 дела на 1000 жители).[3]

Население по години[3]

1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999
37.139 37.216 37.588 38.502 39.047 39.237 39.115 38.597 38.021 37.817 37.344 36.402 35.881
2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007
35.522 35.350 35.910 35.971 36.291 36.302 36.490 36.890

Образование[уреди | уреди извор]

Во 2006, имало 5 основни и 5 средни училиша во квартот Хорн со 3.894 ученици.[4]

Спорт[уреди | уреди извор]

Deutsches Derby е коњска трка која се одржува на Хорнер Ренбан секоја година во јули.[5]

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Здравствен систем[уреди | уреди извор]

Во 2007, имало 16 дневни центри за децата, 44 лекари во приватни ординации и 8 аптеки.[3]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Поглед на влезот на станицата за У-Бан Horner Rennbahn.

Хорн е опслужуван од железничкиот систем на подземната железница преку станиците: Horner Rennbahn и Legienstraße (линијата U2 од промената на линиите). Според секторот за моторни возила (Kraftfahrt-Bundesamt), во квартот Хорн биле регистрирани 9.310 приватни возила (252 возила на 1000 луѓе) во 2007 и 131 сообраќајна несреќа.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Биро за пријавување граѓани, Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2007)
  2. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (1999)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2007)
  4. Извор: Статистичко биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн (2006)
  5. „Idee 140. Deutsches Derby“ (германски). Hamburger Abendblatt. 2009-06-19. Посетено на 2009-09-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]