Епендорф (Хамбург)

Координати: 53°35′44″N 9°59′2″E / 53.59556° СГШ; 9.98389° ИГД / 53.59556; 9.98389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Епендорф
Кварт во Хамбург
Епендорф во рамките на Германија
Епендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Хамбург
Град Хамбург
Реон Хамбург-Норд
Основни податоци
Површина 3 км2
Население 23.021  (31 декември 2007)
 - Густина 7.674 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HH
Повик. бр. 040
Координати 53°35′44″N 9°59′2″E / 53.59556° СГШ; 9.98389° ИГД / 53.59556; 9.98389

Епендорф е еден од тринаесетте квартови на округот Хамбург-Норд на Хамбург, Германија и се наоѓа северно од Аусеналстер.

Историја[уреди | уреди извор]

Епендорф, првпат именуван како Eppenthorp во 1140, е најстарото хамбуршко село. Нејзиното потекнува од старогерманското epen (на вода) или од личното име Ebbo/Eppo. Можно е, но е неверојатно дека е именуван по Ебо, надбискупот на Рем. Во текот на обновата на црквата Свети Јоханис, која првпат била спомената во 1267, биле откриени постари темели.

Во 19-от век, Епендорф стекнал популарност помеѓу влијателните луѓе во Хамбург. Ниско поставената, мочуришна земја била заградена и на нејзе се градело подоцна. Преостанатите области биле ставени под заштита на природата во 1982.

In 1894, Eppendorf was transferred to Hamburg.

Географија[уреди | уреди извор]

Во 2007, според статистичкото биро на Хамбург и Шлезвиг-Холштајн, квартот Епендорф имал површина од 2,7 км2.

Каналот Изебек се влева во Алстер во Епендорф.

Паркови[уреди | уреди извор]

 • Hayns Park
 • Meenkwiese
 • Eppendorfer Mühlenteich
 • Kellinghusenpark
 • Eppendorfer Park
 • Seelemannpark

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Епендорф има станица на U-Bahn, Kellinghusenstraße, која е станица помеѓу линиите У1 и У3. Неколку автобуски линии се сретнуваат на Eppendorfer Marktplatz.

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Универзитетскиот медицински центар Хамбург-Епендорф (Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf) бил изграден во 1879, а основан во 1884. Станал универзитетски медицински центар од 1934.

Култура[уреди | уреди извор]

Театарот Lustspielhaus се наоѓа во Епендорф, кој бил кабаре-театар, Кабаре Mon Marthe.

Музеј посветен на животот на Ернст Телман се наоѓа во Tarpenbekstraße.

Месечното списание околу квартот, Der Eppendorfer се издава од локалното здружение (Eppendorfer Bürgerverein).

Образование[уреди | уреди извор]

 • Wolfgang-Borchert-Schule (Hauptschule и Realschule, порано Grundschule)
 • Grundschule Knauerstraße
 • Schule Robert-Koch-Straße
 • Marie-Beschütz-Schule (порано Schule Schottmüllerstraße)
 • Гимназија Епендорф
 • Staatliche Handelsschule Kellinghusenstraße (H 13)
 • Gesamtschule Eppendorf (порано Gymnasium Curschmannstraße)

Луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Додатна литература[уреди | уреди извор]

 • Helmut Alter: Eppendorf. Leben und Wohnen im Hamburger Vorort. Hans Christians Verlag Hamburg 1976
 • Hakim Raffat: Eppendorf und seine Parks. 2. überarb. & erw. Auflage 2007, Published by the Stadtteilarchiv Eppendorf. Abera Verlag. Hamburg. ISBN 978-3-934376-76-2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]