Евровизија 2006

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{{name}}}
Финале {{{final}}}

Евровизија 2006 бил 51-во издание на Евровизија, одржано во Атина, Грција, на 18 мај (полуфиналето) и на 20 мај (финалето). Домаќинот на шоуто беше Грчката Национална телевизија ЕРТ. Финскиот бенд „Лорди“ победи на коцертот со песната „Hard Rock Hallelujah“ и беше првата песна што победи од овој тип. Оваа година, Финска победува за првпат на Евровизија после 45 години од нејзиното учество. Водители на Евровизија во Атина беа популарниот грчки пејач Сакис Рувас (кој учествуваше на Евровизија 2004) и грчко-американската телевизиска звезда Марија Меноунос[1].

Наводи[уреди | уреди извор]