Евровизија 1965

Од Википедија — слободната енциклопедија
Концертна сала во Неапол, место каде бил одржан настанот.

Евровизија 1965 е 10. издание на Евровизија. Се одржа во Неполи, Италија на 20.03.1965 г. Победник беше Луксембург со песната "Pouppé de Cire, Pouppé de Son” од France Gall

Eurovision Song Contest Logo 1965.svg Лого на Евровизија 1965