Евровизија 1972

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ашер Хол, Единбург - место домаќин на натпреварот во 1972 година.

Евровизија 1972 е 17. издание на Евровизија. Се одржа во Единбург, Обединетото Кралство на 25.03.1972 г. Победник беше Луксембург со песната “Après toi” од Vicky Leandros

Eurovision Song Contest Logo 1972.svg Лого на Евровизија 1972