Евровизија 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2016
Датум 10 мај (1ПФ)
12 мај (2ПФ)
14 мај (Финале)
Домаќин SVT
Локација Globen,
Стокхолм, Шведска
Презентери Петра Меде и Монс Селмерлев
Победничка песна Џамала, Украина
Гласачки систем Секоја држава/жири доделува по 12, 10, 8–1 бода за нивните 10 најдобри песни
Број на земји 43
Земји кои прв пат настапуваат нема
Земји кои се вратиле *Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина
Земји кои се откажале *Португалија Португалија
Нула бодови не објавено
Настап во интермецо не објавено
Настап кој го отвора натпреварот не објавено
Глобусна арена – место каде се одржал настанот.

Евровизија 2016 ќе биде 61-иот по ред избор за песна на Евровизија кој ќе се одржи во Шведска, која во 2015 по шести пат победи, овој пат со Монс Селмерлев и песната Heroes. Во зависност од конечниот број на учесници, напреварот ќе подлежи на полуфиналиња, како што досега било со две, формат кој се воведи од 2008 година. Датите за Евровизија 2016 се 10 и 12 мај (полуфиналиња) и 14 мај (финале).

43 земји го потврдија своето учество,рекордот поставен во 2008 и 2011

Формат[уреди | уреди извор]

Прелиминарните датуми беа објавени на средбата на Шефовите на делегациите, одржана на 16 март 2015 година во Виена. Полуфиналињата да бидат на 10 и 12 мај 2016 година, а финалето на 14 мај 2016 година. Овие беа предмет на промена во зависност од СВТ, но подоцна се потврди за време на објавувањето на избраниот град-домаќин.Дискусиите помеѓу ЕБУ и Азиско-тихоокеанската радиодифузна унија (АБУ) беа одржани во 2014 година, во однос на вклучување на изведувач од ABU TV SONG FESTIVAL како гостин на Евровизија. Во јули 2015 година,ЕБУ потврди дека се гледа во можноста за предлогот што беше дискутирано на состанокот во Абу Генералното собрание во 2014 година.

Учесници[уреди | уреди извор]

На 26 ноември 2015 година, беше објавено од страна на ЕБУ дека четириесет и три земји ќе бидат претставени на натпреварот во 2016 година, бројот е еднаков на износот на рекорд поставен во 2008 година и 2011 година, со враќањето на Босна и Херцеговина по три години отсуство, Бугарија и Хрватска која се врати по две години отсуство, Украина се враќа по една година отсуство и Австралија, која влегува низ фаза на полуфиналето по дебитирајќи како гостин на претходното издание каде што беше диреектен финалист, додека Португалија се повлече. Сите апликанти имале рок до 10 октомври 2015 година за да се одлучат дали да ги повлечат своите апликации без да се соочуваат со финансиски надомест. colspan="6"

1 Полуфинале[уреди | уреди извор]

Држава Јазик Изведувач Песна Превод на мак.
Прв Дел
Ерменија Ерменија англиски Ивета Мукушјан "LoveWave" Љубовен Бран
Хрватска Хрватска англиски Нина Кралјич "Lighthouse"
Финска Финска англиски Sandhja "Sing It Away"
Грција Грција грчки, англиски Арго "Utopian Land" Утописка Земја
Унгарија Унгарија англиски Фреди "Pioneer"
Молдавија Молдавија англиски Лидија Исак "Falling Stars"
Холандија Холандија англиски Дов Боб "Slow down"
Русија Русија англиски Сергеј Лазарев You Are The Only One Ти си единствената
Сан Марино Сан Марино англиски Серхат "I didn't know"
Втор Дел
Австрија Австрија француски Зои "Loin d'ici" Далеку од Тука
Азербејџан Азербејџан англиски "Miracle" Чудо
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина босански Далал&Диин и Ана Ручнер&Џала "Ljubav Je" Љубов Е
Кипар Кипар англиски Минус Еден "Alter Ego" Алтернативно Его
Чешка Чешка англиски "I stand"
Естонија Естонија англиски Jüri Pootsmann "Play"
Исланд Исланд англиски Грета Салом "Hear Them Calling" Ги слушам како повикуваат
Малта Малта англиски Ира Лоско "Walk on water"
Црна Гора Црна Гора англиски Highway "Real Thing" Реално Нешто

2 Полуфинале[уреди | уреди извор]

Држава Јазик Изведувач Песна Превод на мак.
align="center" bgcolor="#cccccc" | Прв Дел
Австралија Австралија англиски Dami Im
Белорусија Белорусија англиски Иван "Help you Fly" Ти помагам да Леташ
Ирска Ирска англиски Ники Бјрн "SunLight" Сончева Светлина
Израел Израел англиски Hovi Star "Made of stars"
Латвија Латвија англиски Јusts "Hearbeat"
Литванија Литванија англиски
Македонија Македонија македонски Калиопи "Дона" -
Полска Полска англиски Michał Szрak
Србија Србија англиски Sanja Vučić "Goodbye"(Shelter)
Швајцарија Швајцарија англиски Рајка "The Last of Our Kind" Последно од нашиот Вид
Втор Дел
Албанија Албанија англиски Енеда Тарифа "Fairtale Love" Љубов од Бајка
Белгија Белгија англиски Лаура Тесоро "What's the Pressure" Што е притисок
Бугарија Бугарија англиски Поли Генова "If love was a crime"
Данска Данска англиски Lighthouse X ""Soldiers of Love" Војници на Љубовта
Грузија Грузија англиски Ника Кочаров&Young Georgian Lolitaz "Midnight Gold" Полноќно Злато
Норвешка Норвешка англиски Агнес "Icebreaker"
Романија Романија англиски Ovidiu Anton "Moment of Silence"
Словенија Словенија англиски Мануела "Blue And Red"
Украина Украина кримскотатарски, англиски Џамала "1944"

финале[уреди | уреди извор]

Држава Јазик Изведувач Песна Превод на мак.
Франција Франција француски, англиски Амир "J'ai cherché" во игра
Германија Германија англиски Џејми-Ли Кривиц "Ghost" Дух
Италија Италија италијански Франческа Мичелин "Nessun grado di separazione" Нема степен на поделба
Шпанија Шпанија англиски Бареи "Say Yay!" Кажи Јеј
Шведска Шведска англиски Frans "If i were sorry"
Обединето Кралство Велика Британија англиски Јое & Јаkе

Други учесници[уреди | уреди извор]

За една земја да има можност да учествува на Евровизија, треба да биде активен член на Европската Радиодифузија. Европската Радиодифузија ќе испрати покана до сите 56 активни членкии, а дополнително ќе се очекува нивна потврда. Следниве членки покажаа одреден интерес:

Соработници[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]