Грузија на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грузија

Знаме

Медиумски организатор ГПБ
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 9 место 2010
Најлош пласман 12 место, 2007
Иру на настап на Евровизија 2023.

Грузија досега има настапувано трипати на Евровизија, започнувајќи од 2007 кога домаќин беше Хелсинки. Во текот на овие три години тие секогаш остваруваат одлични резултати. Иако требаше да се појават и во Москва во 2009 тие одлучија да се откажат откако ЕБУ ги предупреди дека во својата песна тие го навредуваат, рускиот премиер, Владимир Путин.

Натпреварувачи (2007 - )[уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
2007 Sopho Khalvashi Visionary Dream 12 97 8 123
2008 Diana Gurtskaya Peace will come 11 83 5 107
2010 Sopho Nizharadze Shine 9 136 3 106
2019 Oto Nemsadze Keep in going X X 14 74