Бугарија на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бугарија

Знаме

Медиумски организатор BNT
Национален избор Be a Star
Број на учества 12
Прво учество 2005
Најдобар пласман 2 место, 2017
Најлош пласман 19 место (ПФ), 2005


Бугарија за прв пат дебитираше на Евровизија во 2005 која се одржа во Киев, Украина. Тие за прв пат настапија со џез бендот Кафе и не забележаа добри резултати. Нивниот најголем резултат беше во 2017 кога настапија со песната 'Beautiful mess' и го освоија второто место.

Натпреварувачи (2005 - )[уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Наслов Финале Поени Полуфинале Поени
2005 "Kaffe" "Lorraine" X X 19 49
2006 Мариjaна Попова "Let Me Cry" X X 17 36
2007 Елица и Стоjaн "Вода" 5 157 6 146
2008 Deep Zone & Balthazar "DJ, take me away" X 11 56
2009 Красимир Аврамов "Illusion" X 16 7
2010 Миро "Ангел си ти" X 15 19
2011 Поли Генова „За инает“ 12 48
2012 Софи Маринова Love Unlimited 11 45
2013 Елица и Стоjaн Само Шампиони 12 45
Бугарија не учествувала во 2014 и 2015
2016 Поли Генова If Love Was A Crime 4 307 5 220
2017 Кристиjан Костов Beautiful Mess 2 615 1 403
2018 Екуинокс Bones 14 166 7 177