Прејди на содржината

Полска на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полска

Знаме

Медиумски организатор ТВП
Национален избор Националне Елиминације
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 2 место, 1994
Најлош пласман последно место, 2011*
Бланка на настап на Евровизија 2023.

Полска за првпат дебатира во 1994 година каде го постигнува и најдоброто место во историјата на настапување.

Натпревари[уреди | уреди извор]

Година Изведувач Наслов Финале Бодови Полуфинале Бодови
1994 Edyta Górniak "To nie ja!" 2 166 Н/П Н/П
1995 Justyna Steczkowska "Sama" 18 15
1996 Kasia Kowalska "Chcę znać swój grzech..." 15 31
1997 Anna Maria Jopek "Ale jestem" 11 54
1998 Sixteen "To takie proste" 17 19
1999 Mietek Szcześniak "Przytul mnie mocno" 18 17
2001 Andrzej Piaseczny "2 Long" 20 11
2003 Ich Troje "Keine Grenzen-Żadnych granic" 7 90
2004 Blue Café "Love Song" 17 27 X X
2005 Ivan & Delfin "Czarna dziewczyna" X X 11 81
2006 Ich Troje feat. Real McCoy "Follow My Heart" X X 11 70
2007 The Jet Set "Time To Party" X X 14 75
2008 Isis Gee "For Life" 24 14 10 42
2009 Lidia Kopania "I Don't Wanna Leave" X X 12 43
2010 Marcin Mroziński "Legenda" X X 13 44
2011 Magdalena Tul "Jestem" X X 19 18
2019 Tulia Pali sie X X 12 90