Азербејџан на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Азербејџан

Знаме

Медиумски организатор iTV
Национален избор
Број на учества 4
Прво учество 2008
Најдобар пласман 1 место (2011)
Најлош пласман 8 место (2008)


Азербејџан за прв пат дебитираше на Евровизија 2008 која се одржа во Белград, Србија. Азербејџан е последната држава од регионот Кавказ која зема учевство на Евровизија, после Ерменија и Грузија.

На 14 мај 2011, Азербејџан победи на Евровизија 2011 претставувајќи се со дуетот Елдар и Нигар со баладата "Running Scared". Со оваа победа тие ја донесоа Евровизија 2012 во Баку.

Натпреварувачи (2008 - )[уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Наслов Финале Поени Полуфинале Поени
2008 Elnur & Samir Day After Day 8 132 6 96
2009 AySel & Arush Always 3 207 2 180
2010 Safura Drip Drop 5 145 2 113
2011 Eldar & Nigar Running scared 1 221 2 122