Азербејџан на Детскиот избор за песна на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Азербејџан

Знаме

Медиумски организатор Иџтимаи
Национален избор
Број на учества {{{Број на учества}}}
Прво учество {{{Прво учество}}}
Најдобар пласман 7 место, 2012
Најлош пласман 11 место, 2013
Рустсм Каримов на Детски избор за песна на Евровизија 2013

Азербејџан учествувал 2 пати на Детскиот избор за песна на Евровизија од своето деби во 2012 година. Нивната телевизија која управува со учесниците е националниот телевизиски сервис Иџтимаи. Во 2014 тие се повлекле од учество.

Претставници[уреди | уреди извор]

  •   Прво место
  •   Второ место
  •   Трето место
  •   Последно место
Година Изведувач Песна Позиција Бодови
2012 Омар & Суада "Girls and Boys (Dünya Sənindir)" 11 49
2013 Рустам Каримов "Me and My Guitar" 7 66

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]