Македонија на Евровизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонија

Знаме

Медиумски организатор Македонска радио телевизија
Национален избор Скопје Фест
Број на учества 16
Прво учество 1998
Најдобар пласман 7. место, 2019
Најлош пласман 16. место ПФ, 2011, 2013;
Логото на македонската Евровизија

Македонија за првпат учествувала на Евровизија 1998. Воедно, во 1996 Македонија за првпат зела учевство, но не обезбедила учество во финалето. Најдобриот успех на Македонија бил забележан во 2019, на кој Тамара Тодевска го освоила седмото место.

Натпреварувачи [1][уреди | уреди извор]

Година Пејач/ка Фото Наслов Композитор/Текст Финале Поени Полуфинале Поени
1998 Владо Јаневски Vlado Janevski 1998.jpg Не зори зоро Григор Копров,Владо Јаневски 19 16 X X
2000 XXL Xxl eurovision 2000.jpg 100% те љубам Драган Каранфиловски,Орце Зафировски,Владо Јаневски 15 29 X X
2002 Каролина Гочева Karolina eurovision 2002.jpg Од нас зависи Никола Перевски ,Владимир Крстевски 19 25 X X
2004 Тоше Проески Tose Proeski.jpg Life Јован Јованов,Илија Николовски 14 44 10 71
2005 Мартин Вучиќ Make My Day Драган Вучиќ,Бранка Костиќ 17 52 9 97
2006 Елена Ристеска Elena risteska eurovision 2006.jpg Нинанајна Дарко Димитров,Врчак 12 56 10 76
2007 Каролина Гочева Goceva-ESC2007.jpg Мојот свет Григор Копров,Огнен Неделковски 14 73 9 97
2008 Тамара, Адријан и Врчак Tamara Todevska - ESC 2008.jpg Let Me Love You Врчак X X 10 64
2009 Next Time Next time eurovision 2009.jpg Нешто што ќе остане Јован Јованов,Дамјан Лазаров X X 10 45
2010 Ѓоко Танески, Billy Zver и Дамјан Пејчиноски[1][2][3] Gjoko taneski eurovision 2010.jpg Јас ја имам силата[1][2] Кристијан Габровски X X 15 37
2011 Влатко Илиевски Vlatko ilievski eurosong 2011.jpg Русинка[4] Григор Копров,Јован Јованов,Марко Маринкович,Владимир Дојчиновски X X 16 36
2012 Калиопи[5] Kaliopi koncert.jpg Црно и бело Ромео Грил,Калиопи 13 71 9 53
2013 Есма & Лозано ESC2013 - Macedonia 06.jpg Пред да се раздени Симеон Атанасов,Дарко Димитров,Лазар Цветковски,Магдалена Цветковска X X 16 28
2014 Тијана Дапчевиќ ESC2014 - Macedonia 01.jpg To the sky Дарко Димитров,Лазар Цветковски,Елена Ристевска X X 13 33
2015 Даниел Кајмакоски 20150515 ESC 2015 Daniel Kajmakoski 7113.jpg Autumn Leaves Даниел Кајмакоски, Јоацим Перссон, Роберт Библиов X X 15 28
2016 Калиопи ESC2016 - Macedonia 13.jpg Дона Ромео Грил X X 11 88
2017 Јана Бурческа Dance Alone Јоаким Персон, Алекс Омар, Флоренс А. и Боби-Леон Миланов X X 15 69
2018 Eye Cue Lost and Found Бојан Трајкоски и Дарко Димитров x x 18 24
2019 Тамара Тодевска Eurovision 2019 North Macedonia.jpg Proud Дарко Димитров,Роберт Билбилов,Лазар Цветкоски,Коста Петров и Сања Поповска 7 305 2 239

Македонија има дадено најмногу бодови на....

Држава Бодови
1 Турција 61
2 Хрватска 56
3 Албанија 43
4 Босна и Херцеговина 41
5 Романија 33

Македонија има примено најмногу бодови од следниве држави...

Држава Бодови
1 Хрватска 49
2 Словенија 32
3 Босна и Херцеговина 31
4 Србија и Црна Гора 27
5 Романија 25

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Siim, Jarmo (2010-02-20). „Gjoko Taneski takes the FYR Macedonia ticket to Oslo“. European Broadcasting Union. конс. 20 февруари 2010. 
  2. 2,0 2,1 Grillhofer, Florian (2010-02-20). „FYR Macedonia sends Gjoko Taneski to Eurovision“. ESCToday. конс. 20 февруари 2010. 
  3. Career of Macedonian singer Gjoko Taneski, eurovision2010-candidats.blogspot.com
  4. A song and a dance about a Russian girl for F.Y.R. Macedonia, www.eurovision.tv
  5. „ESC 2012 Scoreboard“. EBU.