Македонија на Евровизија 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонија учествуваше на Евровизија 2016 во Стокхолм, Шведска. Македонскиот претставник беше избран преку интерна селекција, организирана од МРТ. Калиопи ја претставуваше Македонија со песната Дона, која не успеа да се квалификува од второто полуфинале во финалето, и се пласираше на 11-то место со 88 бодови.