Македонија на Евровизија 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонија учествуваше на Евровизија 2015 во Виена, Австрија, со песната Лисја есенски отпеана од Даниел Кајмакоски. Го освои 15. место со 28 бодови во првото полуфинале, неуспевајќи да влезе во финалето.

Скопје Фест 2014[уреди | уреди извор]

Македонската радио-телевизија го организираше Скопје Фест 2014 за да одбере претставник за Евровизија 2015.

Евровизија 2015[уреди | уреди извор]