Прејди на содржината

Македонија на Евровизија 2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2015
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесСкопје Фест 2014
Дата на избор12 ноември 2014
Избран учесникДаниел Кајмакоски
Избрана песна"Лисја есенски"
Избран текстописец
Изведба во финале
Полуфинален резултатне се квалификувала (15та)
Македонија на Евровизија
◄2014 2015 2016►

Македонија учествуваше на Изборот за песна на Евровизија 2015 со песната „Autumn Leaves“, напишана од Јоаким Персон. Песната ја изведе Даниел Кајмакоски. Во ноември 2014, Македонската радио телевизија (МРТ) го организираше Скопје Фест 2014 со цел да го избере македонскиот кандидат за Евровизија 2015 во Виена, Австрија. Како победник излезе Даниел Кајмакоски со песната „Лисја есенски“. Песната се натпреваруваше во македонското национално финале на македонски јазик со текст на Александар Митевски и Кајмакоски. Кајмакоски на Евровизија сепак се одлучи да ја изведе песната на англиски јазик под наслов „Autumn Leaves“. Во првото полуфинале на Евровизија, Македонија не успеа да се пласира во финалето и се пласираше на 15-тото место од 16-те земји учеснички со 28 бодови.

Позадина

[уреди | уреди извор]

Во јуни 2014, МРТ одржа анкета на нивната веб-страница во која побара совет за идното учество на Македонија на Евровизија.[1] Понудените три опции за гласање беа: продолжување со внатрешните избори, враќање на националниот финален формат за избор на претставник или повлекување од натпреварот. И покрај тоа што можноста за повлекување го привлече мнозинството од гласовите, МРТ на 15 јули 2014 објави дека Македонија ќе се натпреварува на Евровизија 2015 и дека победникот на Скопскиот фестивал 2014 ќе ја претставува земјата.[2]

Пред Евровизија

[уреди | уреди извор]

Скопје Фест 2014

[уреди | уреди извор]

Скопје фест 2014 беше натпревар за песна организиран од МРТ кој послужи како национално финале на Македонија за избор на нивниот претставник на Евровизија 2015. Натпреварот се одржа на 12 ноември 2014 во Метрополис Арена во Скопје, водител беше Васил Зафирчев и се емитуваше на МРТ 1, МРТ Сат и онлајн преку официјалната веб-страница на радиодифузерот, mrt.com.mk.[3]

Учествувачки записи

[уреди | уреди извор]

Беше отворен период за поднесување за заинтересираните уметници и композитори да ги поднесат своите записи помеѓу 26 мај 2014 и 31 јули 2014.[4] МРТ при затворањето на рокот прими над 180 поднесоци.[5] Од отворените пријави беа избрани 13, а дополнителни седум пријави беа пријавени од познати композитори директно поканети од МРТ на конкурсот.[6] Дваесетте натпреварувачки уметници и песни беа објавени на 26 септември 2014 за време на емисијата на МРТ Стисни Плеј.[7][8]

Меѓу натпреварувачките изведувачи беа и поранешните македонски учесници Тамара Тодевска која ја претставуваше Македонија на Евровизија 2008 и Влатко Илиевски кој ја претставуваше Македонија на Евровизија 2011. Викторија Лоба ја претставуваше Македонија на Детската Евровизија 2003 како дел од дуото Марија и Викторија. Меѓу натпреварувачките композитори беа Владимир Дојчиновски кој го компонираше македонскиот запис во 2011, Григор Копров кој ги компонираше македонските записи во 1998 и 2007, како и црногорскиот запис во 2008, Владо Јаневски кој ја претставуваше Македонија во 1998 и исто така беше соавтор на текстот за записот од 2000, Јован Јованов кој го компонираше македонскиот запис од 2004 и ги ко-компонираше македонските записи од 2009 и 2011, Лазар Цветкоски кој ги компонираше македонските записи од 2013 и 2014 и Магдалена Цветкоска која ги напиша стиховите за македонскиот запис од 2013.

Финалето се одржа на 12 ноември 2014.[9] Сите дваесет пријавени беа придружувани од оркестарот на МРТ, под диригентство на Љупчо Мирковски.[10] Комбинација 50/50 од јавно телефонско гласање и седум меѓународни жири групи ја избраа „Лисја есенски“ во изведба на Даниел Кајмакоски за победник.[11][12][13] Доделени се и парични награди за првите три песни: победникот доби 20.000 евра, второто место 10.000 евра и третото 5.000 евра. Покрај настапите на натпреварувачите, на натпреварот гостуваа македонската евровизиска претставничка Каролина Гочева во 2002 и 2007 и македонската евровизиска претставничка Калиопи од 2012.[14]

Финале – 12 ноември 2014
Draw Artist Song Текстописец(и) Jury Televote Total Place
1 Лена Заткоска "Ало" Ристо Самарџиев 14 0 52 0 0 14
2 Тања Царовска "Ако ми се вратиш" Тања Царовска 27 5 241 0 5 10
3 Даниел Кајмакоски "Лисја есенски" Јоаким Персон, Александар Митевски, Даниел Кајмакоски 54 10 3,597 12 22 1
4 Вера Јанковиќ "Се плашам" Дарко Тасев, Весна Малинова 4 0 70 0 0 14
5 Ристо Самарџиев и Влатко Илиевски "Север-југ" Владимир Дојчиновски, Ристо Самарџиев 1 0 254 0 0 14
6 Евгенија Чанчалова "Да не те сакам" Григор Копров, Јелена Булинац 48 8 2,688 10 18 3
7 Александра Михова "Срце чува спомени" Андријана Јаневска, Вероника Стојановска 6 0 93 0 0 14
8 Лидија Кочовска и Маријан Стојановски "Сонце низ облаци" Трајче Ставрески, Маја Павловска 0 0 205 0 0 14
9 Јоце Панов "Ни Љ од љубовта" Саша Драгиќ, Владо Јаневски 12 0 492 5 5 11
10 Горан Наумовски и Сања Керкез "Миг без тебе" Андријана Јаневска 1 0 158 0 0 14
11 Александар Тарабунов и Тони Михајловски "Марија" Роберт Билбилов, Тони Михајловски 24 4 303 4 8 5
12 Александра Јанева "Во твојот свет" Ванчо Димитров, Ана Пандевска 21 3 295 3 6 9
13 Мијата "Заљубен" Тања Царовска 15 0 279 2 2 12
14 Тамара Тодевска "Брод што тоне" Роберт Билбилов 69 12 781 8 20 2
15 Сања Ѓошевска "Сакам да летам" Дуке Бојаџиев 32 6 228 0 6 8
16 Наде Талевска "Знам" Александар Масевски, Билјана Пашариковска 38 7 226 0 7 6
17 Викторија Лоба "Една единствена" Јован Јованов, Елвир Мекиќ 6 0 735 7 7 7
18 Верица Пандиловска "Само за тебе" Салваторе Монети, Јасмина Кантарџиева 0 0 50 0 0 14
19 Нина Јанева "Блуз за..." Давор Јордановски, Тони Михајловски 16 1 265 1 2 13
20 Димитар Андоновски "Се што ти ветив" Лазар Цветкоски, Магдалена Цветкоска 18 2 674 6 8 4
Детално гласање од интернационално жири
Бр. Песна Вкупно
1 "Ало" 10 4 14
2 "Ако ми се вратиш" 2 6 4 6 2 6 1 27
3 "Лисја есенски" 6 7 7 12 10 12 54
4 "Се плашам" 1 3 4
5 "Север-југ" 1 1
6 "Да не те сакам" 8 12 2 4 10 8 4 48
7 "Срце чува спомени" 3 3 6
8 "Сонце низ облаци" 0
9 "Ни Љ од љубовта" 10 2 12
10 "Миг без тебе" 1 1
11 "Марија" 10 6 1 7 24
12 "Во твојот свет" 1 8 3 7 2 21
13 "Заљубен" 5 5 5 15
14 "Брод што тоне" 12 7 8 12 8 12 10 69
15 "Сакам да летам" 4 4 5 8 4 7 32
16 "Знам" 12 10 3 5 8 38
17 "Една единствена" 3 3 6
18 "Само за тебе" 0
19 "Блуз за..." 2 1 2 6 5 16
20 "Се што ти ветив" 7 5 6 18
Членови на жирито[15]
Земја Членови на жирито
Австрија Австрија

– ORF

 • Надин Бејлер – пејачка, ја претставуваше Австрија на Евровизија 2011 година
 • Alexander Kahr [de] – композитор, ги компонирал австриските записи во 2002 и 2013 година
 • Ралф Штробл – евровизиски експерт, музички консултант
 • Томас Рабич – клавијатурист и продуцент на плочи
 • Дороти Бадент – продуцент, продуцент на австриската победничка песна на Евровизија 2014 „ Rise Like a Phoenix “
Азербејџан Азербејџан

– İTV

 • Азиз Алиев
 • Јалчин Вердиев
 • Сабухи Мамедов
 • Азад Ибрахимов
 • Фуад Мусазаде – шеф на пресот на азербејџанската делегација на Евровизија
Бугарија Бугарија

 – БНТ

Хрватска Хрватска

 – ХРТ

 • Александар Костадинов – шеф на делегацијата за Хрватска на Евровизија
 • Иван Хорват – член на ОГАЕ Хрватска
 • Tihomir Preradović [hr] – композитор и продуцент
 • Жељен Клаштерка – менаџер на музичката продукција за ХТВ, продуцент и композитор
 • Жељко Месар – раководител на секторот за музичка програма за ХТВ
</img> Холандија – ТРОС
 • Корналд Маас – евровизиски експерт и коментатор
 • Даниел Декер – директор на националното радио за АВРОТРОС
 • Емили Сикинге – шеф на делегацијата за Холандија на Евровизија
 • Јост Стротман – продуцент во националното радио за АВРОТРОС
 • Ребека ван т Велт – шеф на печатот на холандската делегација на Евровизија
</img> Романија – ТВР
 • Алекс Ревенко – новинар за Jurnalul Național
 • Николета Александру – пејачка, ја претставуваше Романија на Евровизија 2003 година
 • Андреј Тудор – композитор, професор по музика
 • Михаи „Боби“ Стоица – музички продуцент, композитор
 • Alexandra Cepraga [rp] – музиколог, инженер за звук
</img> Турција – ТРТ
 • Тугберк Еврен – музички директор во ТРТ
 • Елиф Гокалп – директор на музичкиот сектор на Радио Анкара
 • Erhan Konuk [tr] – продуцент
 • Бахар Дингил – директор на продукции и преноси во ТРТ
 • Кенан Оздемир – музичар и член на хорот на Радио Анкара

Подготовка

[уреди | уреди извор]

На 16 март 2015, официјалната евровизиска верзија на македонскиот запис беше премиерно прикажана од страна на македонскиот радиодифузер со објавување на официјалното музичко видео.[16] На Скопје Фест 2014 Кајмакоски ја изведе песната на македонски јазик, но беше најавено дека на Евровизија ќе ја изведе „Лисја есенски“ на англиски како „Autumn Leaves“. Песната првично беше напишана на англиски од шведскиот текстописец Јоаким Персон. Кајмакоски работеше со македонскиот продуцент Роберт Билбилов за да ја создаде конечната англиска верзија на песната.[17]

На Евровизија

[уреди | уреди извор]
Даниел Кајмакоски на свеченото отворање на Изборот за песна на Евровизија

Според правилата на Евровизија, сите земји со исклучок на земјата домаќин и „Големата петорка“ (Франција, Германија, Италија, Шпанија и Велика Британија) треба да се квалификуваат во едно од двете полуфиналиња за да се натпреваруваат во финалето; првите десет земји од секое полуфинале напредуваат во финалето. На натпреварот во 2015, Австралија, исто така, директно се натпреваруваше во финалето како поканет гостин.[18] Европскиот радиодифузен сојуз (ЕБУ) ги подели земјите натпреварувачи во пет различни групи врз основа на моделите на гласање од претходните натпревари, а земјите со поволна историја на гласање се ставени во истиот сад.[19] На 26 јануари 2015, беше одржана специјална ждрепка со која секоја земја се пласираше во едно од двете полуфиналиња, како и во која половина од шоуто ќе настапи. Македонија се пласираше во првото полуфинале, кое се одржа на 19 мај 2015, а беше извлечена да настапи во првата половина од шоуто.[20]

Откако беа објавени сите натпреварувачки песни за натпреварот во 2015, редоследот за полуфиналето беше одлучен од продуцентите на Евровизија наместо преку друго извлекување, така што слични песни не беа поставени една до друга. Македонија беше ставена да настапи на позицијата 8, по Естонија и пред Србија.[21]

Сите три емисии се прикажуваа на МРТ 1 и МРТ Сат, како и преку радио на Радио Скопје, а коментатор беше Каролина Петковска. МРТ ги прикажуваше и трите емисии на МРТ 2 и МРТ 2 Сат со коментар на албански јазик.[22] Македонскиот портпарол кој ги објави македонските гласови за време на финалето беше Марко Марк.[23]

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
Даниел Кајмакоски на генерална проба за првото полуфинале

Кајмакоски учествуваше на техничките проби на 11 и 15 мај,[17][24] по што следеле генералните проби на 18 и 19 мај. Ова го вклучуваше финалето на жирито каде што професионалните жирија на секоја земја, одговорни за 50% од гласовите на секоја земја, ги гледаа и гласаа за натпреварувачките записи.[25]

На сцената настапи Кајмакоски облечен во тренч палто и изведувајќи кореографски движења со неговите придружни вокали. Позадинските ЛЕД екрани прикажуваа средновековни урнатини, лелеави есенски лисја и небо кое преминува од сиво во жолто додека песната напредува.[17][24] На сцената, на Кајмакоски му се придружија тројца поранешни членови на Blackstreet: Марк Мидлтон, Ерик Вилијамс и Џереми Хана (кои претходно беа поранешни членови на американската R&B група Blackstreet (MERJ)).[26]

На крајот од полуфиналето, Македонија не успеа да се пласира во финалето и не беше објавена меѓу првите десет земји.[27] Подоцна беше откриено дека Македонија се пласирала на 15-тото место со вкупно 28 бодови.[28]

Гласањето за време на трите емисии се состоеше од 50% јавно телефонско гласање и 50% од гласање на жири. Жирито се состоеше од пет професионалци од музичката индустрија кои беа граѓани на земјата што ја претставуваат, а нивните имиња беа објавени пред натпреварот за да се обезбеди транспарентност. Од жирито беше побарано да го оценува секој натпреварувач врз основа на: вокален капацитет; сценски настап; композиција и оригиналност на песната; и целокупен впечаток од настапот. Дополнително, ниту еден член на националното жири не смеел да биде поврзан на било каков начин со било кој од натпреварувачките акти на таков начин што тие не можат да гласаат непристрасно и независно. Индивидуалните рангирања на секој член на жирито беа објавени набргу по големото финале.[29]

По објавување на целосна поделба на гласови од страна на ЕБУ по завршување на натпреварот, беше откриено дека Македонија се пласираше на 16-та (последна) позиција со јавното телефонско гласање и 15-та со гласањето од жирито во првото полуфинале. Во јавното гласање Македонија освои 22 бодови, додека со гласањето на жирито Македонија освои 42 бодови.[30] Дополнително, ЕБУ објави дека ги дисквалификувала резултатите од македонското жири во финалето поради нерегуларности. За исклучување на гласовите беше одлучено во консултација со независен набљудувач на гласањето на натпреварот, а врз основа на одлуката на извршниот надзорник и претседателот на референтната група. Гласовите на Македонија во финалето беа доделени исклучиво од јавното телефонско гласање.[31]

Подолу е преглед на бодови доделени на Македонија и доделени од Македонија во првото полуфинале и финалето на натпреварот, како и преглед на гласовите од жирито и телефонското гласање спроведено за времетраење на двете емисии:

Доделени бодови за Македонија

[уреди | уреди извор]

Доделени бодови од Македонија

[уреди | уреди извор]

Поени доделени од Македонија (Прво полуфинале)[32]
Резултат Земја
12 бодови Србија Србија
10 бодови Албанија Албанија
8 бодови Русија Русија
7 бодови Ерменија Ерменија
6 бодови Белгија Белгија
5 бодови Молдавија Молдавија
4 бодови Грција Грција
3 бодови Грузија Грузија
2 бодови Естонија Естонија
1 бод Холандија Холандија

Поени доделени од Македонија (Финале)[33]
Резултат Земја
12 бодови Албанија Албанија
10 бодови Србија Србија
8 бодови Словенија Словенија
7 бодови Италија Италија
6 бодови Русија Русија
5 бодови Шведска Шведска
4 бодови Црна Гора Црна Гора
3 бодови Ерменија Ерменија
2 бодови Естонија Естонија
1 бод Белгија Белгија

Детални резултати од гласањето

[уреди | уреди извор]

Македонското жири го сочинуваа следните членови:[29]

 • Антонио Димитриевски (претседател на жирито) – музички продуцент
 • Ана Костадиновска – професор по музика, придружен вокал
 • Александар Белов – пејач
 • Сара Николовска – професионален музичар
 • Андријана Јовановска – текстописец, музички новинар
Детални резултати од гласањето од Македонија (Финале)[34]
Редослед Земја Место Поени
01 </img> Словенија 3 8
02 </img> Франција 23
03 </img> Израел 14
04 </img> Естонија 9 2
05 </img> Обединето Кралство 24
06 </img> Ерменија 8 3
07 </img> Литванија 22
08 </img> Србија 2 10
09 </img> Норвешка 21
10 </img> Шведска 6 5
11 </img> Кипар 26
12 </img> Австралија 11
13 </img> Белгија 10 1
14 </img> Австрија 20
15 </img> Грција 12
16 </img> Црна Гора 7 4
17 </img> Германија 17
18 </img> Полска 25
19 </img> Латвија 19
20 </img> Романија 15
21 </img> Шпанија 16
22 </img> Унгарија 27
23 </img> Грузија 18
24 </img> Азербејџан 13
25 </img> Русија 5 6
26 </img> Албанија 1 12
27 </img> Италија 4 7
 1. Lewis, Pete (5 June 2014). „FYR Macedonia: Doubts over Eurovision Song Contest 2015 participation“. ESCToday. Посетено на 11 August 2014.
 2. Jiandani, Sanjay (15 July 2014). „FYR Macedonia: MRT confirms participation in Eurovision 2015“. ESCToday. Посетено на 11 August 2014.
 3. Weaver, Jessica (12 November 2014). „Watch now: Skopje Fest – FYR Macedonia select their entry“. Esctoday.
 4. „Конкурс за избор на музички композиции за фестивалот „Скопје 2014". MRT. 27 May 2014. Посетено на 11 August 2014.
 5. Juhász, Ervin (23 September 2014). „180 songs received for Skopje Fest!“. escbubble.com. Посетено на 23 September 2014.
 6. „ESC 2015 - Daniel Kajmakoski (Macedonia)“. ESCKAZ. Посетено на 30 October 2020.
 7. „Кој ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2015?!“. Vistina.mk. 26 September 2014. Архивирано од изворникот на 27 November 2014. Посетено на 26 September 2014.
 8. „Познати учесниците на Скопскиот фестивал“. MRT. 26 September 2014. Посетено на 26 September 2014.
 9. Omelyanchuk, Olena (15 July 2014). „Save the date for the F.Y.R. Macedonian national selection!“. Eurovision.tv. Посетено на 11 August 2014.
 10. Granger, Anthony (1 November 2014). „Macedonia: Skopje Fest 2015 Details Announced“. Eurovoix. Посетено на 2 November 2014.
 11. Juhász, Ervin (31 October 2014). „Running order, special guests, juries, and more information about Skopje Fest“. escbubble.com. Посетено на 31 October 2014.
 12. Ko, Anthony (12 November 2014). „FYR Macedonia: Daniel Kajmakoski Is Off To Eurovision After Winning Skopje Fest 2014“. wiwibloggs.com. Посетено на 12 November 2014.
 13. Granger, Anthony (12 November 2014). „Macedonia: Danijel Kajmakoski Has Won“. Eurovoix. Архивирано од изворникот на 29 March 2015. Посетено на 12 November 2014.
 14. „Билетите за Скопски фестивал пуштени во продажба преку "Купи карти за се". Ekonomski Lider. 31 October 2014. Архивирано од изворникот на 2014-10-31. Посетено на 31 October 2014.
 15. „Официјални резултати од Фестивалот на забавни мелодии „Скопје 2014". MRT. 13 November 2014. Посетено на 13 November 2014.
 16. Halpin, Chris (16 March 2015). „FYR Macedonia: Daniel Kajmakoski presents video for "Autumn Leaves". wiwibloggs.com. Wiwibloggs. Посетено на 23 December 2015.
 17. 17,0 17,1 17,2 Omelyanchuk, Olena (15 May 2015). „Daniel Kajmakoski: "We are still working on our choreography". eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 22 December 2015.
 18. Siim, Jarmo (10 February 2015). „Australia to compete in the 2015 Eurovision Song Contest“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 22 December 2015.
 19. Brey, Marco (25 January 2015). „Tomorrow: The semi-final allocation draw“. Eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 25 January 2015.
 20. Escudero, Victor M. (26 January 2015). „Allocation Draw results: Who's in which Semi-Final?“. Eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 26 January 2015.
 21. Siim, Jarmo (23 March 2015). „Running order of Semi-Finals revealed“. Eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 22 December 2015.
 22. „Даниел ја носи Америка на "Евровизија 2015". Nova Makedonija. 11 May 2015. Архивирано од изворникот на 14 May 2015. Посетено на 12 May 2015.
 23. Roxburgh, Gordon (23 May 2015). "Good evening Vienna" - Voting order revealed“. eurovision.tv. EBU. Посетено на 23 May 2015.
 24. 24,0 24,1 Omelyanchuk, Olena (11 May 2015). „Daniel from F.Y.R. Macedonia: I receive support from my idols“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 22 December 2015.
 25. Roxburgh, Gordon (18 May 2015). „Juries...start voting!“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 22 December 2015.
 26. Omelyanchuk, Olena (6 May 2015). „Daniel Kajmakoski's stage performance - who is in?“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 22 December 2015.
 27. Roxburgh, Gordon (19 May 2015). „We have our first ten finalists“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 22 December 2015.
 28. „First Semi-Final of Vienna 2015“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 28 March 2021. Посетено на 28 March 2021.
 29. 29,0 29,1 Bakker, Sietse (1 May 2015). „Exclusive: Here are this year's national juries!“. eurovision.tv. European Broadcasting Union. Посетено на 22 December 2015.
 30. Adams, Willy Lee (25 May 2015). „Semi final split results: Who the jury hurt at Eurovision 2015“. wiwibloggs.com. Wiwibloggs. Посетено на 23 December 2015.
 31. Galagher, Robyn (24 May 2015). „Voting Scandal: Jury votes for FYR Macedonia and Montenegro Excluded“. wiwibloggs.com. Wiwibloggs. Посетено на 23 December 2015.
 32. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име 2015semi1.
 33. „Results of the Grand Final of Vienna 2015“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 28 March 2021. Посетено на 28 March 2021.
 34. „Full Split Results | Grand Final of Vienna 2015“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 24 May 2015. Посетено на 28 March 2021.