Мартин Вучиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мартин Вучиќ (р. 7 август 1982 во Скопје)[1]македонски пејач и син на Драган Вучиќ.

Тој стана тапанар и композитор за групата Арија и продолжи на Музичката академија како исклучително популарен перкусионист. Мартин во моментов е сениор на Музичката академија во Скопје. Тој ужива успех во Македонија и во балканскиот регион со учества и фестивали како што се ОхридФест, Будва и Беовизија.

Мартин беше претставник на Македонија на Евровизија 2005 со песната Ти си сон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Muzika.Net.Mk > Изведувачи > Мартин Вучиќ > Лична карта“. web.archive.org. 2005-04-26. Архивирано од изворникот на 2005-04-26. Посетено на 2020-10-21.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)