Македонија на Евровизија 2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евровизија 2005
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесФаза 1: Селекција на двајца финалисти
Фаза 2: Национално финале
Дата на избор19 Февруари 2005
Избран учесникМартин Вучиќ
Избрана песна"Make My Day"
Изведба во финале
Полуфинален резултатКвалификуван (9., 97 поени)
Финален резултат17ти, 52 поени
Македонија на Евровизија
◄2004 2005 2006►

Република Македонија (официјално под привремената апелација „поранешна југословенска Република Македонија“, со кратенка „ПЈР Македонија“) беше претставена на натпреварот за песна на Евровизија 2005 од Мартин Вучиќ со песната „Make My Day“.

Пред Евровизија[уреди | уреди извор]

Избор на изведувачи[уреди | уреди извор]

Во првата фаза, пред македонската телевизија беа претставени 128 уметници која одбра 6 изведувачи. Сепак, Калиопи, еден од првично избраните уметници, одби да учествува. Петтемина уметници беа претставени на 7 ноември 2004 година, а двајцата финалисти беа избрани со телефонско гласање (50%) и осумчлено стручно жири (50%).[1]

Избор на изведувачи - 7 ноември 2004 година
Нацртај Уметник Поени Место
1 Мартин Вучиќ 87 1
2 Тамара Тодевска 35 5
3 Тијана Дапчевиќ 37 4
4 Суперхикс 44 3
5 Александра Пилева 53 2

Национално финале[уреди | уреди извор]

Втората фаза на селекцијата се одржа на 19 февруари 2005 година во Скопје и учествуваа двајца уметници: Александра Пилева и Мартин Вучиќ. Двајцата изведоа по четири песни, една песна по свој избор, а другите три беа од отворен конкурс за да достават песни за финалето. Александра Пилева беше конечен победник на телефонското гласање со шест пати повеќе гласови што ги доби Мартин Вучиќ. Сепак, жирито и студиската публика му доделија целосни поени на Мартин со што го круниса за победникот со песната „Ти си сон“. На Евровизија ја изведе песната на англиски јазик. Песната е напишана од Бранка Костиќ, а компонирана од Драган Вучиќ.[1][2]

Прва рунда - 19 февруари 2005 година
Нацртај Уметник Песна Поени Место
1 Александра Пилева „Не“ 136 3
2 Мартин Вучиќ „Дали вреди“ 51 7
3 Александра Пилева „Бакњеш за крај“ 34 8
4 Мартин Вучиќ „Колку болка остана“ 67 4
5 Александра Пилева „Извини“ 52 6
6 Мартин Вучиќ „Љубовна парада“ 54 5
7 Александра Пилева „Сонце и Месечина“ 216 2
8 Мартин Вучиќ Ти Си Сон 254 1
Втора рунда - 19 февруари 2005 година
Нацртај Уметник Песна Порота Гласови од публиката Телефонско гласање Вкупно Место
Гласови Поени
1 Александра Пилева „Сонце и Месечина“ 2 0 50.159 12 14 2
2 Мартин Вучиќ Ти Си Сон 10 14 8.790 0 24 1

На Евровизија[уреди | уреди извор]

Бидејќи Македонија се најде на 14-то место на натпреварот во 2004 година, Мартин беше принуден да се натпреварува во полуфиналето на Евровизија, што се одржа два дена пред финалето, тој настапуваше 17-ти, по Финска и претходејќи на Андора, неговата песна се најде на 9-то место во полуфиналето, со 97 поени и се пласираше во финалето. Во финалето тој настапи 15-ти, по Шведска и претходејќи на Украина се најде на 17-то место со 52 поени. Бидејќи Македонија не успеа да стигне до првите 11 во финалето, земјата беше принудена да се натпреварува во полуфиналето на натпреварот во 2006 година. Каролина Гочева која беше учесник на натпреварот во 2002 и 2007 година ги откри гласовите на Македонија за другите земји.[3]

Поени доделени од Македонија[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Поени доделени во полуфиналето:

12 поени Хрватска Хрватска
10 поени Молдавија Молдавија
8 поени Бугарија Бугарија
7 поени Словенија Словенија
6 поени Белорусија Белорусија
5 поени Романија Романија
4 поени Унгарија Унгарија
3 поени Швајцарија Швајцарија
2 поени Норвешка Норвешка
1 поен Израел Израел

Финале[уреди | уреди извор]

Поени доделени во финалето:

12 поени Албанија Албанија
10 поени Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
8 поени Хрватска Хрватска
7 поени Грција Грција
6 поени Шведска Шведска
5 поени Молдавија Молдавија
4 поени Турција Турција
3 поени Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина
2 поени Романија Романија
1 поен Унгарија Унгарија

Поени доделени на Македонија (полуфинале)
12 поени 10 поени 8 поени 7 поени 6 поени
5 поени 4 поени 3 поени 2 поени 1 поен
Поени доделени на Северна Македонија (финале)
12 поени 10 поени 8 поени 7 поени 6 поени
5 поени 4 поени 3 поени 2 поени 1 поен

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „(FY) REPUBLIC OF MACEDONIA NATIONAL FINAL 2005“.
  2. „http://esckaz.com/2005/mac.htm“. Надворешна врска во |title= (help)
  3. Philips, Roel (2005-05-17). „The 39 spokespersons!“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 2005-12-19. Посетено на 2009-04-28.