Прејди на содржината

Македонија на Евровизија 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2022
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесZa Evrosong 2022
Дата на избор4 February 2022
Избран учесникАндреа
Избрана песна"Circles"
Избран текстописец
 • Aleksandar Masevski
 • Andrea Koevska
Изведба во финале
Полуфинален резултатFailed to qualify (11th)
North Macedonia на Евровизија
2022

Македонија учествуваше на Изборот за песна на Евровизија 2022 во Торино, Италија, со песната „ Circles “ во изведба на Андреа. Македонскиот радиодифузер Македонска радио телевизија (МРТ) го организираше националното финале За Евросонг 2022 со цел да се избере македонскиот запис за натпреварот. Шест пријавени се натпреваруваа во националното финале и „Circles“ во изведба на Андреа беше прогласен за победник на 4 февруари 2022 по комбинацијата на гласови од петчлената меѓународна жири комисија и јавното гласање.

Македонија беше извлечена да се натпреварува во второто полуфинале на Изборот за песна на Евровизија што се одржа на 12 мај 2022. Настапувајќи за време на шоуто на позиција 11, „Circles“ не беше објавена меѓу најдобрите 10 акти во второто полуфинале и затоа не се квалификуваше за да се натпреварува во финалето. Подоцна беше откриено дека Македонија се пласираше единаесетта од 18 земји учеснички во полуфиналето со 76 бодови.

Позадина

[уреди | уреди извор]

Пред натпреварот во 2022, Македонија учествуваше на Изборот за песна на Евровизија дваесет пати од нејзиното прво учество во 1998 под привремениот назив „поранешна југословенска Република Македонија“, скратено „ПЈР Македонија“.[1] Најдобриот резултат на земјата во натпреварот до овој момент беше седми, што го постигна во 2019 со песната „ Proud “ во изведба на Тамара Тодевска. По воведувањето на полуфиналето во 2004, Македонија настапи само во шест финалиња.

Македонскиот национален радиодифузер, Македонската радио телевизија (МРТ), го емитува настанот во Македонија и го организира процесот на селекција за влез на земјата. МРТ ги потврди своите намери да учествуваат на Изборот за песна на Евровизија 2022 на 20 октомври 2021.[2] Помеѓу 2008 и 2011, Македонија ги избираше своите записи користејќи го националното финале Скопје фест. Во овој период, земјата не успеа да се квалификува во финалето во секоја прилика. Помеѓу 2012 и 2014, радиодифузерот внатрешно го избра влезот на Македонија, што резултираше со единствена квалификација во финалето во овој период во 2012. По неуспехот да се квалификува во 2015 каде Скопје Фест беше искористен како национално финале, радиодифузерот внатрешно го избра влезот на земјата помеѓу 2016 и 2021, што резултираше со единствена квалификација во финалето во овој период во 2019. За 2022, радиодифузерот се врати на користење на национално финале за избор на влез за Македонија.[3]

Пред Евровизија

[уреди | уреди извор]

За Евросонг 2022

[уреди | уреди извор]

За Евросонг 2022 беше натпревар за песна организиран од МРТ што служеше како национално финале на Македонија за избор на нивниот кандидат за Изборот за песна на Евровизија 2022. Шест пријавени учествуваа на натпреварот кој се состоеше од две емисии на 28 јануари 2022 и 4 февруари 2022. Се одржа за време на програмата на МРТ 1 Стисни Плеј, чиј водител беа Александра Јовановска и македонската евровизиска претставничка за 2017 година, Јана Бурческа.[4]

Конкурентни записи

[уреди | уреди извор]

Бил отворен период за поднесување за заинтересираните уметници и композитори да ги достават своите песни помеѓу 10 декември 2021 и 16 јануари 2022.[5] МРТ при затворањето на рокот прими 47 прилози, а шест пријавени беа избрани од седумчлена комисија во состав Мери Попова (МРТ 1), Зоран Мирчевски (МР 2), Билјана Николовска (МР 1), Александра Јовановска (МР 2)., Јана Бурческа (МРТ 3), Маја Трпчановска (МРТ 1) и Ардита Имери (МРТ 2).[6] Шестте натпреварувачки изведувачи и песни беа објавени на 4 февруари 2022.[7][8]

Шестте кандидати беа претставени на јавноста за време на првото шоу на 28 јануари 2022 и јавноста можеше да гласа онлајн на официјалната веб-страница на Евровизија evrovizija.mrt.com.mk до 4 февруари 2022.[9][10] Комбинацијата од 50/50 од онлајн гласањето и петчленото меѓународно жири ја избраа „Circles“ во изведба на Андреа за победник, што беше објавено за време на втората емисија на 4 февруари.[11] Меѓународниот жири панел го сочинуваа Гордон Бонело (малтешки ТВ продуцент и новинар), Тали Ешколи (музичка критика и шеф на делегацијата за Israel), Натија Мшвениерадзе (ТВ продуцент и шеф на делегацијата за Georgia), Феликс Бергсон (писател, актер и шеф) на Делегацијата за Iceland) и Дејвид Церуњан (ТВ продуцент и шеф на делегацијата за Armenia).[12] На победникот му беше доделена и парична награда од 2.000 евра.[13] Покрај прогласувањето на победникот, во емисијата гостуваа македонската евровизиска претставничка за 2019 Тамара Тодевска и македонската детска евровизиска претставничка за 2021 Дајте Музика.[14][15]

Финале - 4 февруари 2022 година
Уметник Песна Текстописец(и) Жирито Телевоут Вкупно Место
Гласови Поени Гласови Поени
Андреа Кругови Александар Масевски, Андреа Коевска 10 12 4.300 8 20 1
Кали „Љубов и светлина“ Давор Јордановски, Весна Малинова 22 6 7.539 10 16 3
Лара Иванова „Цвет на тагата“ Роберт Билбилов, Робин Зимбаков 12 10 1.186 5 15 4
Рис Цвет „Летање за Берлин“ Борис Цветановски 24 5 1.367 6 11 6
Виктор Апостоловски "Супермен" Владимир Дојчиновски, Виктор Апостоловски 16 8 12.621 12 20 2
Јон Иди "Соништа" Јон Ајдини 21 7 3.743 7 14 5
Detailed international jury votes
Song

 


 


 


 


 
Total
"Circles" 1 5 1 2 1 10
"Love and Light" 4 3 6 4 5 22
"Flower of Sorrow" 2 2 5 1 2 12
"Flying to Berlin" 6 4 3 5 6 24
"Superman" 3 1 2 6 4 16
"Dreams” 5 6 4 3 3 21

Подготовка

[уреди | уреди извор]

На 5 февруари, МРТ објави дека „Circles“ ќе претрпи продукциски измени за Изборот за песна на Евровизија како дел од буџетот од 2.000 евра доделен од радиодифузерот.[16] Официјалното музичко видео за песната беше објавено на 10 март преку официјалниот канал за песна на Евровизија на YouTube.[17]

Промоција

[уреди | уреди извор]

Андреа имаше неколку настапи низ Европа за специјално да го промовира „Circles“ како македонски влез на Евровизија. На 4 март, Андреа се појави за време на презентацијата на црногорскиот влез на Евровизија 2022, Montenegro, dodici punti.[18] На 5 март, Андреа ја претстави обновената верзија на „Circles“ за прв пат за време на финалето на романското национално финале на Евровизија.[19][20] На 3 април, Андреа настапи за време на Лондонската Евровизиска Забава, која се одржа во хотелот Хард Рок во Лондон, Обединетото Кралство, а домаќини беа Педи О'Конел и СуРи.[21] На 7 април, Андреа настапи за време на настанот Israel Calling што се одржа во Менора Мивтахим Арената во Тел Авив, Израел.[22] На 16 април, Андреа настапи за време на настанот PrePartyES 2022 што се одржа во местото Сала Ла Ривиера во Мадрид, Шпанија, а домаќин беше Рут Лоренцо.[23][24]

Cala Luna [it] in the Province of Nuoro in Sardinia was the location of Andrea's postcard.
Видео-разгледница го претстави настапот на Андреа во второто полуфинале на Изборот за песна на Евровизија 2022 година. Разгледницата беше снимена во Cala Luna [it] во провинцијата Нуоро во Сардинија и прикажуваше виртуелни проекции на Андреа низ локацијата.

Според правилата на Евровизија, сите земји со исклучок на земјата домаќин и „Големата петорка“ (Франција, Германија, Италија, Шпанија и Обединетото Кралство) треба да се квалификуваат во едно од двете полуфиналиња за да се натпреваруваат во финалето. Најдобрите десет земји од секое полуфинале напредуваат во финалето. Европската радиодифузна унија (ЕБУ) ги подели земјите натпреварувачки во шест различни групи врз основа на моделите на гласање од претходни натпревари, а земјите со поволна историја на гласање беа ставени во иста група. На 25 јануари 2022, беше одржана ждрепка за распределба со која секоја земја се пласираше во едно од двете полуфиналиња, како и во која половина од шоуто ќе настапи. Македонија беше сместена во второто полуфинале, кое се одржа на 12 мај 2022, а беше извлечена да настапи во втората половина од шоуто.[25]

Откако беа објавени сите натпреварувачки песни за натпреварот во 2022, редоследот за полуфиналето беше одлучен од продуцентите на шоуто, а не преку друго извлекување, така што слични песни не беа поставени една до друга. Македонија требаше да настапи на позицијата 11, по влезот од Ирска и пред влезот од Естонија.[26]

Двете полуфиналиња и финалето беа емитувани во Македонија на МРТ 1 и МРТ 2 со коментар на Ели Танасковска.[27][28] Портпаролот на Македонија, кој го објави најдобриот резултат од 12 бодови доделени од македонското жири за време на финалето, беше Јана Бурческа, која претходно ја претставуваше Македонија на натпреварот во 2017.[29]

Полуфинале

[уреди | уреди извор]

Андреа учествуваше на технички проби на 3 и 6 мај, проследени од генерални проби на 11 и 12 мај. Ова го вклучуваше жири шоуто на 11 мај, каде што професионалните жирија од секоја земја ги гледаа и гласаа за настапите.

На македонскиот настап Андреа настапуваше сама на сцената во црн капут обложен со свила со кроп топ и црни кожени чизми. Боите на сцената беа претежно златни со позадински ЛЕД екрани кои прикажуваа шаблони на сонце, а LED подот прикажуваше спирален ефект што вклучуваше парчиња што се вртат наоколу во круг кон кулминацијата на изведбата. Панели кон предниот дел на сцената беа исто така користени на кои беа прикажани отпечатоци од раце.[30][31] На Андреа и се придружија и два придружни вокали надвор од сцената: Рената Кралевска и Ана Петановска.[32]

На крајот на шоуто, Македонија не беше објавена меѓу топ 10 акти во второто полуфинале и затоа не успеа да се квалификува за да се натпреварува во финалето. Подоцна беше откриено дека Македонија се пласираше на единаесеттото место во полуфиналето, добивајќи вкупно 76 бодови: 20 бодови од телефонското гласање и 56 бодови од жиријата.

Подолу е преглед на бодовите доделени на Македонија во второто полуфинале. Гласањето за време на трите емисии вклучуваше секоја земја да додели две групи на бодови од 1-8, 10 и 12: една од нивното професионално жири, а другата од телевоутинг.[33] Точниот состав на професионалното жири и резултатите од жирито и телевоутингот на секоја земја беа објавени по финалето; поединечните резултати од секој член на жирито исто така беа објавени во анонимизирана форма.[34][35] Македонското жири го сочинуваа Агни Авшар, Андријана Јовановска, Иван Петровски, Никола Мицевски и Јон Ајди.[34][35] Во второто полуфинале, Македонија се пласираше на 11-тото место со 76 бодови, на само едно место од квалификациите. Македонија доби и дванаесет бодови од гласањето на жирито од Германија. Во текот на натпреварот, Македонија ги додели своите 12 бодови на Србија (и во жирито и во телевоте) во второто полуфинале, а на Шпанија (жири) и Србија (телевотот) во финалето.

Доделени бодови за Македонија

[уреди | уреди извор]
Доделени бодови на Македонија (полуфинале 2)
Резултат Телевоут Жирито
12 бодови Германија Германија
10 бодови Црна Гора Црна Гора Чешка Чешка
8 бодови Србија Србија
7 бодови
6 бодови
5 бодови
4 бодови
3 бодови
2 бодови Чешка Чешка Финска Финска
1 поен

Бодови доделени од Македонија

[уреди | уреди извор]

Бодови доделени од Македонија (Второ полуфинале)[36]
Резултат Телефонско гласање Жири
12 бода Србија Србија Србија Србија
10 бода Црна Гора Црна Гора Белгија Белгија
8 бода Финска Финска Полска Полска
7 бода Шведска Шведска Шведска Шведска
6 бода Чешка Чешка Малта Малта
5 бода Кипар Кипар Австралија Австралија
4 бода Белгија Белгија Финска Финска
3 бода Малта Малта Црна Гора Црна Гора
2 бода Полска Полска Естонија Естонија
1 бод Естонија Естонија Азербејџан Азербејџан

Бодови доделени од Македонија (Финале)[37]
Резултат Телефонско гласање Жири
12 бода Србија Србија Шпанија Шпанија
10 бода Шпанија Шпанија Србија Србија
8 бода Украина Украина Обединето Кралство Велика Британија
7 бода Молдавија Молдавија Италија Италија
6 бода Италија Италија Шведска Шведска
5 бода Чешка Чешка Австралија Австралија
4 бода Шведска Шведска Азербејџан Азербејџан
3 бода Естонија Естонија Белгија Белгија
2 бода Норвешка Норвешка Полска Полска
1 бод Литванија Литванија Швајцарија Швајцарија

Детални резултати од гласањето

[уреди | уреди извор]

Македонското жири го сочинуваа следните членови:[34][35]

 • Агни Авшар – кантавтор
 • Андријана Јовановска – музички продуцент, текстописец
 • Иван Петровски – кантавтор
 • Никола Мицевски – новинар, ТВ водител
 • Јон Ајди – кантавтор, учествуваше на македонскиот избор за Евровизија 2022
Детални резултати од гласањето од Македонија (Второ полуфинале)[36]
Редослед Земја Жири Телефонско гласање
Член 1 Член 2 Член 3 Член 4 Член 5 Место Бодови Место Бодови
01  Финска 16 16 3 3 6 7 4 3 8
02  Израел 14 7 6 7 16 11 13
03  Србија 1 11 1 1 9 1 12 1 12
04  Азербејџан 7 14 7 6 14 10 1 16
05  Грузија 10 13 16 12 11 15 17
06  Малта 2 3 12 11 4 5 6 8 3
07  Сан Марино 17 17 17 15 5 14 15
08  Австралија 3 1 9 13 15 6 5 14
09  Кипар 11 12 14 14 17 17 6 5
10  Ирска 15 8 15 16 12 16 11
11  Македонија
12  Естонија 12 9 11 5 7 9 2 10 1
13  Романија 13 10 10 17 10 13 12
14  Полска 4 2 4 8 3 3 8 9 2
15  Црна Гора 6 5 5 10 13 8 3 2 10
16  Белгија 5 4 2 4 2 2 10 7 4
17  Шведска 9 6 8 2 1 4 7 4 7
18  Czech Republic 8 15 13 9 8 12 5 6
Детални резултати од гласањето од Македонија (Финале)[37]
Редослед Земја Жири Телефонско гласање
Член 1 Член 2 Член 3 Член 4 Член 5 Место Бодови Место Бодови
01  Чешка 25 17 10 20 19 22 6 5
02  Романија 10 10 14 19 13 19 13
03  Португалија 23 18 17 5 14 15 17
04  Финска 24 25 6 12 17 18 15
05  Швајцарија 14 6 18 10 5 10 1 18
06  Франција 15 16 23 17 22 24 19
07  Норвешка 12 22 15 24 16 23 9 2
08  Ерменија 21 11 16 16 10 21 21
09  Италија 11 21 3 15 1 4 7 5 6
10  Шпанија 5 1 1 2 2 1 12 2 10
11  Холандија 17 14 19 8 15 20 14
12  Украина 13 19 12 21 4 12 3 8
13  Германија 20 7 24 11 7 13 20
14  Литванија 18 20 9 14 9 17 10 1
15  Азербејџан 6 12 11 3 25 7 4 24
16  Белгија 16 13 5 9 6 8 3 16
17  Грција 8 15 4 13 23 11 22
18  Исланд 22 23 25 25 21 25 25
19  Молдавија 9 24 20 7 18 16 4 7
20  Шведска 19 5 7 6 3 5 6 7 4
21  Австралија 1 3 13 18 20 6 5 23
22  Обединето Кралство 3 4 21 4 8 3 8 12
23  Полска 4 9 8 22 11 9 2 11
24  Србија 2 2 2 1 24 2 10 1 12
25  Естонија 7 8 22 23 12 14 8 3
 1. „F.Y.R. Macedonia Country Profile“. EBU. Посетено на 11 August 2014.
 2. „REVEALED: the 41 countries joining Eurovision in Turin 2022“. Eurovision.tv. EBU. 20 October 2021. Посетено на 10 December 2021.
 3. Farren, Neil (10 December 2021). „North Macedonia: National Final to Select Eurovision 2022 Entry“. Eurovoix. Посетено на 10 December 2021.
 4. Ibrayeva, Laura (3 January 2022). „North Macedonia: National Selection to Use Similar Format to ESCZ“. Eurovoix (англиски). Посетено на 11 February 2022.
 5. Jiandani, Sanjay (Sergio) (2021-12-10). „North Macedonia: MKRTV opts for a national final for Eurovision 2022“. Esctoday. Посетено на 2022-12-30.
 6. „Селектирани песните кои ќе се натпреваруваат во Националниот избор за песна и претставник на Евровизија 2022“. mrt.com.mk. MRT. 2022-01-21. Посетено на 2022-01-21.
 7. Ibrayeva, Laura (2022-01-21). „North Macedonia: Eurosong 2022 Participants Revealed“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2021-01-21.
 8. Luukela, Sami (2022-01-21). „MRT reveals the six national finalists for Za Evrosong 2022“. ESCXTRA.com (англиски). Посетено на 2022-01-21.
 9. „North Macedonia: Za Evrosong 2022“. Eurovisionworld (англиски). Посетено на 2022-12-30.
 10. Granger, Anthony (28 January 2022). „North Macedonia: Za Evrosong Voting Commences“. Eurovoix (англиски). Посетено на 11 February 2022.
 11. Farren, Neil (4 February 2022). „North Macedonia: Andrea to Eurovision 2022“. Eurovoix (англиски). Посетено на 11 February 2022.
 12. Popescu, David (2022-02-04). „North Macedonia: Andrea wins Za Evrosong after a tie!“. ESCUnited (англиски). Посетено на 2022-02-04.
 13. Grace, Emily (2022-03-05). „🇲🇰 North Macedonia: First Live Performance of "Circles". Eurovoix (англиски). Посетено на 2022-12-30.
 14. „КОНКУРС ЗА ИЗБОР НА НАЦИОНАЛЕН ПРЕТСТАВНИК И КОМПОЗИЦИЈА ШТО ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА НА ИЗБОРОТ ЗА ПЕСНА НА ЕВРОВИЗИЈА 2022 ВО ТОРИНО, ИТАЛИЈА“. mrt.com.mk. MRT. 10 December 2022. Посетено на 10 December 2021.
 15. Jiandani, Sanjay (4 February 2022). „North Macedonia: Andrea will fly to Turin!“. ESCToday (англиски). Посетено на 11 February 2022.
 16. Granger, Anthony (6 February 2022). „North Macedonia: "Circles" To Undergo Production Revamp For Eurovision“. Eurovoix (англиски). Посетено на 7 February 2022.
 17. Farren, Neil (10 March 2022). „🇲🇰 North Macedonia: Revamped Version of "Circles" Released“. Eurovoix (англиски). Посетено на 10 March 2022.
 18. Granger, Anthony (28 February 2022). „Montenegro: 'Montenegro, dodici punti' Guests Revealed“. Eurovoix. Посетено на 28 February 2022.
 19. „Concurenții Eurovision din șapte țări, invitați la finala Selecției Naționale“. eurovision.tvr.ro (романски). TVR. Посетено на 2022-02-28.
 20. Granger, Anthony (28 February 2022). „Romania: Seven Selected Eurovision 2022 Artists to Guest Perform in Selecţia Naţională“. Eurovoix. Посетено на 28 February 2022.
 21. Granger, Anthony (23 March 2022). „United Kingdom: Nineteen Acts Confirmed to Date for the London Eurovision Party 2022“. Eurovoix. Посетено на 24 March 2022.
 22. Granger, Anthony (3 April 2022). „🇮🇱 Israel: Twenty Four Acts Confirmed for Israel Calling 2022 Including Kalush Orchestra“. Eurovoix. Посетено на 3 April 2022.
 23. Granger, Anthony (14 April 2022). „🇨🇾 Cyprus: Andromache To Appear At PrePartyES Via Video“. Eurovoix. Посетено на 14 April 2022.
 24. Grace, Emily (5 March 2022). „🇲🇰 North Macedonia: First Live Performance of "Circles". Eurovoix (англиски). Посетено на 5 March 2022.
 25. „Eurovision 2022: Which Semi-Final is your country performing in?“. Eurovision.tv. EBU. 2022-01-25. Посетено на 2022-01-25.
 26. „Eurovision Song Contest 2022 Semi-Final running orders revealed!“. Eurovision.tv. EBU. 29 March 2022. Посетено на 29 March 2022.
 27. „ТВ Програма - МРТ“. mrt.com.mk. MRT. Посетено на 2022-05-10.
 28. „ТВ Програма“. tvprofil.com. Посетено на 2022-05-13.
 29. Farren, Neil (12 May 2022). „North Macedonia: Jana Burčeska Spokesperson For Eurovision 2022“. eurovoix.com. Посетено на 12 May 2022.
 30. Christou, Costa (2022-05-06). „LIVE DAY 7 REVIEW: North Macedonia bring a storm to the Pala Olimpico stage“. escXtra. Посетено на 2022-12-30.
 31. Muldoon, Padraig (2022-05-06). „North Macedonia's Andrea sings atop a crumbling LED floor during her second rehearsal at Eurovision 2022“. wiwibloggs (англиски). Посетено на 2022-12-30.
 32. „Ана Петановска и Рената Кралевска - придружни вокали на Андреа во Торино“. Независен Весник. 2022-03-25. Посетено на 2022-05-06.
 33. „Voting–Eurovision Song Contest“. European Broadcasting Union (EBU). Архивирано од изворникот на 26 May 2021. Посетено на 15 May 2022.
 34. 34,0 34,1 34,2 „Juries in the Second Semi-Final of Turin 2022“. European Broadcasting Union (EBU). Посетено на 15 May 2022.
 35. 35,0 35,1 35,2 „Juries in the Grand Final of Turin 2022“. European Broadcasting Union (EBU). Посетено на 15 May 2022.
 36. 36,0 36,1 „Results of the Second Semi-Final of Turin 2022“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 2022-05-15. Посетено на 15 May 2022.
 37. 37,0 37,1 „Results of the Grand Final of Turin 2022“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 2022-05-15. Посетено на 15 May 2022.