Прејди на содржината

Here I Stand (Васил Гарванлиев)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Here I Stand“ - песна на македонскиот пејач Васил Гарванлиев. Песната ја претставуваше Македонија на Изборот за песна на Евровизија 2021 година во Ротердам, Холандија, откако беше интерно избрана од националниот радиодифузер Македонската радио телевизија (МРТ). Не се квалификуваше за финалето на 22 мај 2021 година.[1]

Позадина и композиција

[уреди | уреди извор]

„Here I Stand“ била аранжирана и продуцирана од Гарванлиев заедно со македонските музичари Борче Кузамовски и Давор Јордановски.[2]

Објавување и промоција

[уреди | уреди извор]

Контроверзност на музичкото видео

[уреди | уреди извор]

Во март 2021, по објавувањето на музичкото видео на Гарванлиев за Евровизија 2021 се појави контроверзија. Причината беше уметничко дело на местото каде што се снимаше спотот кој наликуваше на боите на бугарското знаме. Понатаму, Гарванлиев потврди дека има бугарско државјанство, поради потеклото на неговата баба.[3] Поради притисокот од јавноста, видеото на крајот беше изменето од Гарванлиев.[3][4] Иако во минатото Македонија беше претставена на Евровизија од луѓе со различно етничко потекло, во овој случај Македонската радио телевизија формираше посебна комисија. Требало да се одлучи дали Гарванлиев треба да се повлече од Евровизија поради тврдењата дека ширел бугарска пропаганда. Целиот случај доби екстремни националистички тонови.[5] Според Balkan Insight, ова е првпат на Евровизија да се види ваков „етнички жесток спор“.[6] Заднината на конфликтот се должи на комплицираните односи Бугарија-Македонија.[7][8]

Гарванлиев дал интервју за македонскиот весник „Слободен печат“, во кое рекол дека уметничкото дело во видеото „нема намерна врска со бугарското знаме“, додавајќи дека триптих делото во видеото било „креација на авторката Жанета Вангели и е инспириран од Исус Христос. Бугарското знаме [боите] е хоризонтално“.[9] Уметничкото дело било прикажано во Даут-пашиниот амам каде што било снимано видеото и вклучувало три вертикални панели од кремаста, зелена и ’рѓосана портокалова боја. За некои, ова било малку повеќе слично на бугарското знаме, кое вклучувало хоризонтални ленти од бела, зелена и црвена боја.[10] Гарванлиев изјавил за Слободен печат: „Во галеријата има прекрасна поставка од уметнички дела и никој инволвиран во спотот не смееше да прави било каква интервенција врз нив“. Гарванлиев исто така директно им се обратил на фановите со видео објавено на неговиот Фејсбук профил. Говорејќи на македонски, тој јасно го објаснил својот став за ситуацијата. Во натписот на објавата тој напишал: „Јас сум музички амбасадор, а во музиката нема религија, политика, ориентација, раса или боја. Немав апсолутно никаква намера да повредам некого. Сосема спротивно!“, додавајќи: „Толку сум горд на овој проект кој не само што ме отелотворува мене, туку и мојата земја и култура - музичари и истакнати уметници во галеријата. Не се извинувам што сум јас. Никогаш нема - немав избор во тоа. Сепак, ако повредив некого на каков било начин, од дното на моето срце... Жал ми е. Простете ми.“[10] Македонскиот радиодифузер во подоцнежна монтажа на официјалното музичко видео ги отстранил сцените на кои се појавувало спорното уметничко дело.

На Евровизија

[уреди | уреди извор]

Внатрешен избор

[уреди | уреди извор]

На 20 јануари 2021 година, Македонската радио телевизија (МРТ) објавила дека македонскиот пејач Васил Гарванлиев ќе биде претставник на земјата на Изборот за песна на Евровизија 2021 година.[11]

Ротердам

[уреди | уреди извор]

65-тото издание на Изборот за песна на Евровизија се одржало во Ротердам, Холандија и се состои од две полуфиналиња на 18 мај и 20 мај 2021, и големото финале на 22 мај 2021.[12] Според правилата на Евровизија, сите земји учеснички, освен земјата домаќин и „Големата петорка“, составена од France, Germany, Italy, Spain и United Kingdom, треба да се квалификуваат во едно од двете полуфиналиња за да се натпреваруваат за финале, иако првите 10 земји од соодветното полуфинале напредуваат во големото финале.[13][14] На 17 ноември 2020 беше најавено дека Македонија ќе настапи во првата половина од првото полуфинале на натпреварот.[15] Песната не се квалификувала за финалето, кое ќе се одржи на 22 мај 2021.[1]

Историја на издавање

[уреди | уреди извор]
 1. 1,0 1,1 McGarry, Andrew (19 May 2021). „Eurovision 2021: Montaigne represents Australia with pre-recorded video at song contest's first semi-final in Rotterdam“. Australian Broadcasting Corporation. Посетено на 19 May 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „ABC“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. „Latest News: North Macedonia's Vasil reveals song title and artwork 🇲🇰“. European Broadcasting Union (EBU). 12 February 2021. Архивирано од изворникот на 12 February 2021. Посетено на 12 February 2021.
 3. 3,0 3,1 „North Macedonia edits video for Eurovision entry after controversy over Bulgarian flag image“.
 4. Transitions (2021-03-16). „Balkan Identity Disputes Spill Into Eurovision Arena“. Transitions Online (англиски). Посетено на 2021-03-17.
 5. Prof. Kolozova from Skopje: We are crazy! 03/16/2021, Fakti.bg News.
 6. „North Macedonia Eurovision Contestant Accused of Spreading Bulgarian Propaganda“. Balkan Insight (англиски). 2021-03-17. Посетено на 2021-03-17.
 7. „What lurks behind Bulgaria's "veto" on North Macedonia's accession talks?“. New Eastern Europe - A bimonthly news magazine dedicated to Central and Eastern European affairs (англиски). 2020-11-30. Посетено на 2021-03-17.
 8. Tcherneva, Goran Buldioski, Vessela (2020-12-02). „How to advance a European solution to Bulgaria's and North Macedonia's dispute – European Council on Foreign Relations“. ECFR (англиски). Посетено на 2021-03-17.
 9. Anita Zlatkova (March 3, 2021). „Exclusively for Free Press - Vasil Garvanliev: Someone obviously wants to make scandals unnecessarily“ (англиски). Sloboden Pecat. Посетено на March 17, 2021.
 10. 10,0 10,1 Robyn Gallagher (March 16, 2021). „North Macedonia: "I do not apologise for being me" – Vasil speaks out after criticism of artwork shown in "Here I Stand" music video“. wiwibloggs.com. Посетено на March 17, 2021.
 11. „Vasil is back for North Macedonia!“. European Broadcasting Union (EBU). 20 January 2021. Архивирано од изворникот на 4 February 2021. Посетено на 12 February 2021.
 12. „Rotterdam 2021–Eurovision Song Contest“. European Broadcasting Union (EBU). Архивирано од изворникот на 24 December 2020. Посетено на 12 February 2021.
 13. „Rules–Eurovision Song Contest“. European Broadcasting Union (EBU). Архивирано од изворникот на 8 April 2020. Посетено на 12 February 2021.
 14. Eurovision Song Contest 2021. European Broadcasting Union (EBU). 
 15. Groot, Evert (17 November 2020). „2020 Semi-Final line-up to stay for 2021“. European Broadcasting Union (EBU). Архивирано од изворникот на 18 November 2020. Посетено на 12 February 2021.