Жанета Вангели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Жанета Вангели (влашки: Janeta Vangeli; Битола, 2 септември 1963) е македонска сликарка, истакната авторка на инсталации, видео и филмски проекти.

Биографија[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Државната академија за уметност во Франкфурт на Мајна во 1988 година. Ја претставувала Македонија на Венециското биенале во 2003 година[1]. Работи дела во духот на неоконцептуалата, обработувајќи содржини со сложен антрополошки карактер: Порта (1994), циклус Непрестајна желба за вечност (1998), Судијата (2002)[2]. Живее и работи во Скопје[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. МАКЕДОНСКИТЕ ДЕЛА ОТПАТУВАА НА БИЕНАЛЕТО Вангели и Урошевиќ во Венеција заминаа со десетчлена придружба“, Вест, Понеделник 6/9/2003 (посет. 14 мај 2010 г). (на македонски)
  2. Изложба на Жанета Вангели“, Вечер, 18 октомври 2006 (посет. 14 мај 2010 г). (на македонски)
  3. „Жанета Вангели-Анамнезис“ (македонски). Музеј на современата уметност - Скопје. конс. 2010-05-14.