Македонија на Евровизија 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2021
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесИнтерен избор
Дата на изборИзведувач: 20 јануари 2021
Песна: 11 март 2021
Избран учесникВасил Гарванлиев
Избрана песна"Here I Stand"
Избран текстописецВасил Гарванлиев
Борче Кузмановски
Давор Јордановски
Изведба во финале
Полуфинален резултатне се квалификуваше
(15та, 23 бодови)
Македонија на Евровизија
◄2019 2021 2022►

Македонија учествуваше на Евровизија 2021 во Ротердам, Холандија, со Васил Гарванлиев и песната Here I Stand. Тој требаше да се натпреварува на Евровизија 2020 со песната You, но изданието беше откажано. Македонија не успеа да се квалификува од првото полуфинале во финалето, завршувајќи 15та од 16 учесници со 23 поени.

Интерна селекција[уреди | уреди извор]

На 20 јануари 2021, МРТ потврди дека Васил ќе ја претставува Македонија на Евровизија 2021. Период на поднесување на песни беше објавен за заинтересирани композитори да ги поднесат своите песни до 27 јануари 2021.[1] На 16 февруари 2021, беше објавено дека Васил ќе настапи со песната Here I Stand, напишана и компонирана од Борче Кузмановски, Давор Јордановски и Васил Гарванлиев.[2] Here I Stand беше претставена на јавноста на 11 март 2021 преку официјалниот евровизиски YouTube канал.[3]

Евровизија 2021[уреди | уреди извор]

Според правилата на Евровизија, сите земји со исклучок на земјата домаќин и големата петорка (Франција, Германија, Италија, Шпанија и Обединетото Кралство) треба да се квалификуваат во една од двете полуфинални натпревари со цел да се натпреваруваат за конечното финале. Првите десет земји од секој полуфинален натпревар се пласираат во финалето. Европскиот радиодифузен сојуз (ЕБУ) ги поделил натпреварувачките земји во шест различни дела врз основа на резултатите од гласањето од претходните натпревари, при што земјите со поповолни резултати на гласање биле ставени во иста категорија. За Евровизија 2021, полуфиналниот нацрт за распределба одржан на 28 јануари 2020 година бил искористен. Македонија била ставена во првото полуфинале, што се одржало на 18 мај 2021 година, и била распоредена да настапи во првата половина од полуфиналето.[4]

Откако сите натпреварувачки песни за натпреварот во 2021 биле објавени, распоредот за полуфиналињата беше одлучен од продуцентите на емисијата, наместо со друг нацрт, при што слични песни не се ставени една до друга. Македонија беше распоредена да настапи 6та по ред, после Австралија и пред Ирска.[5]

Гласање[уреди | уреди извор]

Гласањето за време на трите емисии вклучувало секоја земја да додели два сета на бодови од 1-8, 10 и 12: еден од нивното професионално жири, и еден од телефонското гласање. Жирито на секоја нација се состоело од пет професионалци од музичката индустрија кои се граѓани на земјата што ја претставуваат, со разновидност на возраст и пол. Ова жири го оценил секој запис врз основа на настапите за време на втората проба на секоја емисија, што се одвива вечерта пред секоја емисија во живо, во сет од критериуми: вокален капацитет; сценската изведба; композицијата на песната и оригиналноста; и севкупниот впечаток од настапот.[6] Членовите на жирито смеат да бидат дел од истото еднаш секои три години, и се задолжени да потврдат дека не се поврзани со ниту еден од учесниците на начин што може да влијае на нивната способност да гласаат непристрасно. Членовите на жирито исто така треба да гласаат независно, без дозволена дискусија за нивните гласови со другите членови.[7] Точниот состав на професионалното жири и резултатите од гласањето на жирито и публиката на секоја земја се објавени после главното финале, индивидуалните гласови од секој член на жирито се објавени во анонимна форма.[8][9]

Поени доделени на Македонија[уреди | уреди извор]

Поени доделени на Македонија (Прво полуфинале)[10]
Резултат Телефонско гласање Жири
12 бодови
10 бодови
8 бодови Словенија Словенија
7 бодови
6 бодови Романија Романија
5 бодови
4 бодови Словенија Словенија
3 бодови
2 бодови Романија Романија Ирска Ирска
1 бод Хрватска Хрватска

Поени доделени од Македонија[уреди | уреди извор]

Поени доделени од Македонија (Прво полуфинале)[10]
Резултат Телефонско гласање Жири
12 бодови Хрватска Хрватска Израел Израел
10 бодови Малта Малта Малта Малта
8 бодови Русија Русија Хрватска Хрватска
7 бодови Азербејџан Азербејџан Русија Русија
6 бодови Кипар Кипар Азербејџан Азербејџан
5 бодови Украина Украина Украина Украина
4 бодови Литванија Литванија Кипар Кипар
3 бодови Словенија Словенија Словенија Словенија
2 бодови Белгија Белгија Норвешка Норвешка
1 бод Израел Израел Шведска Шведска

Поени доделени од Македонија (Финале)[11]
Резултат Телефонско гласање Жири
12 бодови Србија Србија Србија Србија
10 бодови Албанија Албанија Италија Италија
8 бодови Италија Италија Израел Израел
7 бодови Швајцарија Швајцарија Франција Франција
6 бодови Кипар Кипар Швајцарија Швајцарија
5 бодови Франција Франција Малта Малта
4 бодови Украина Украина Исланд Исланд
3 бодови Азербејџан Азербејџан Шведска Шведска
2 бодови Финска Финска Кипар Кипар
1 бод Русија Русија Русија Русија

Детални резултати од гласањето[уреди | уреди извор]

Следните членови беа во состав на македонското жири:[8][9]

Детални резултати од гласањето од Македонија (Прво полуфинале)[10]
Редослед Земја Жири Телефонско гласање
Член А Член Б Член В Член Г Член Д Просек Бодови Место Бодови
01 Литванија Литванија 14 13 7 15 15 13 7 4
02 Словенија Словенија 9 9 4 7 9 8 3 8 3
03 Русија Русија 4 10 3 3 7 4 7 3 8
04 Шведска Шведска 8 8 9 10 8 10 1 13
05 Австралија Австралија 10 11 10 9 10 12 15
06 Македонија Македонија
07 Ирска Ирска 12 14 14 11 13 14 14
08 Кипар Кипар 6 6 11 8 6 7 4 5 6
09 Норвешка Норвешка 11 5 15 4 14 9 2 12
10 Хрватска Хрватска 2 2 8 6 5 3 8 1 12
11 Белгија Белгија 13 15 12 14 11 15 9 2
12 Израел Израел 1 1 1 1 2 1 12 10 1
13 Романија Романија 5 12 13 13 12 11 11
14 Азербејџан Азербејџан 15 4 6 5 4 5 6 4 7
15 Украина Украина 7 7 5 12 3 6 5 6 5
16 Малта Малта 3 3 2 2 1 2 10 2 10
Детални резултати од гласањето од Македонија (Финале)[11]
Редослед Земја Жири Телефонско гласање
Член А Член Б Член В Член Г Член Д Просек Бодови Место Бодови
01 Кипар Кипар 10 12 15 9 4 9 2 5 6
02 Албанија Албанија 5 18 11 18 11 12 2 10
03 Израел Израел 4 7 1 8 5 3 8 22
04 Белгија Белгија 12 6 25 16 14 14 23
05 Русија Русија 8 11 4 13 21 10 1 10 1
06 Малта Малта 9 5 2 5 7 6 5 13
07 Португалија Португалија 11 26 7 15 8 13 21
08 Србија Србија 1 3 9 2 2 1 12 1 12
09 Обединето Кралство Велика Британија 21 10 13 12 12 16 20
10 Грција Грција 14 16 12 10 17 17 16
11 Швајцарија Швајцарија 3 4 23 4 3 5 6 4 7
12 Исланд Исланд 26 9 5 3 16 7 4 12
13 Шпанија Шпанија 23 19 14 24 13 20 25
14 Молдавија Молдавија 22 20 17 26 23 24 15
15 Германија Германија 24 21 19 21 26 25 24
16 Финска Финска 20 17 21 17 18 22 9 2
17 Бугарија Бугарија 15 8 20 22 9 15 11
18 Литванија Литванија 25 22 26 23 20 26 17
19 Украина Украина 6 25 24 6 15 11 7 4
20 Франција Франција 2 2 6 7 10 4 7 6 5
21 Азербејџан Азербејџан 16 15 10 11 22 18 8 3
22 Норвешка Норвешка 18 23 8 19 19 19 18
23 Холандија Холандија 13 24 18 25 24 23 26
24 Италија Италија 7 1 3 1 6 2 10 3 8
25 Шведска Шведска 19 13 16 14 1 8 3 14
26 Сан Марино Сан Марино 17 14 22 20 25 21 19

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Vasil is back for North Macedonia!“. Eurovision. 2021-01-20.
 2. Herbert, Emily (12 February 2021). „North Macedonia: Vasil To Sing "Here I Stand" At Eurovision 2021“. Eurovoix. Посетено на 29 March 2021.
 3. Granger, Anthony (2021-03-01). „🇲🇰 North Macedonia: "Here I Stand" To Be Released March 11“. Eurovoix (англиски). Посетено на 2021-03-01.
 4. Groot, Evert (17 November 2020). „2020 Semi-Final line-up to stay for 2021“. eurovision.tv. Eurovision Song Contest. Архивирано од изворникот 18 November 2020. Посетено на 17 November 2020.
 5. „Semi-Final running orders revealed“. Eurovision.tv (англиски). 2021-03-30. Посетено на 2021-03-30.
 6. „Voting–Eurovision Song Contest“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-26. Посетено на 26 May 2021.
 7. „Fairness–Eurovision Song Contest“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-26. Посетено на 26 May 2021.
 8. 8,0 8,1 „Juries in the First Semi-Final of Rotterdam 2021“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-26. Посетено на 26 May 2021.
 9. 9,0 9,1 „Juries in the Grand Final of Rotterdam 2021“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-26. Посетено на 26 May 2021.
 10. 10,0 10,1 10,2 „Results of the First Semi-Final of Rotterdam 2021“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-28. Посетено на 28 May 2021.
 11. 11,0 11,1 „Results of the Grand Final of Rotterdam 2021“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-28. Посетено на 28 May 2021.