Македонија на Евровизија 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Евровизија 2002
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесСкопје Фест
Избран учесникКаролина Гочева
Избрана песна"Од нас зависи"
Изведба во финале
Финален резултат19-то, 25 бода
Македонија на Евровизија
◄2000 2002 2004►

Македонија на Евровизија 2002 — трето официјално учество на Македонија на изборот на песна за Евровизија. Македонија била претставувана од страна на Каролина Гочева, откако победила на националниот музички фестивал Скопје фест со песната Од нас зависи.

Скопје фест 2002[уреди | уреди извор]

Финалето беше одржано на 16 февруари 2002 во Македонскиот народен театар во Скопје, а водител бил Игор Џамбазов. Победникот беше одбран со комбинација од гласови од публиката во салата (20%), телефонски гласови (40%) и експертско жири (40%).

Финале – 16 февруари 2002
Редослед Изведувач Песна Бодови Место
1 Ѓорѓи Крстевски "Песна за тебе" 159 5
2 Фани "Лејди" 24 14
3 Биба "Необичен круг" 16 15
4 Жармена "Сомнеж" 0 18
5 Вера Јанковиќ "Вети ми" 34 13
6 Лидија Кочовска "Лице и опачина" 96 7
7 Каролина Гочева "Од нас зависи" 346 1
8 Марјан Николовски & Лозена "Кажи ми, кажи" 57 11
9 Ана Симоновска "Како ми е мене" 15 16
10 Пеце Огненов "Сакам да сме заедно" 13 17
11 Андријана Јаневска "О шери, мон шери" 238 2
12 Деско & Сузана "Сеќавање" 70 9
13 Ристо Самарџиев "Нема веќе песни тажни" 224 3
14 Багаж "Ќе те најдам" 89 8
15 Анета Ефтимова "За само една ноќ" 58 10
16 Тијана Тодевска "Изгрев" 177 4
17 Марија Георгиева & Ѓоко Танески "Кога молчат очите" 45 12
18 Љубко Ангелов "Тотален колапс" 127 6

Евровизија 2002[уреди | уреди извор]

На Евровизија 2002 Македонија го освоила 19-тото место со освоени 25 бода.

Гласање[уреди | уреди извор]

Поени доделени на Македонија[1]
Поени Држава
12 поени Романија Романија
10 поени
8 поени
7 поени
6 поени
5 поени Малта Малта
4 поени Хрватска Хрватска
3 поени Кипар Кипар
2 поени
1 поен Финска Финска

Поени доделени од Македонија[1]
Поени Држава
12 поени Романија Романија
10 поени Малта Малта
8 поени Турција Турција
7 поени Латвија Латвија
6 поени Естонија Естонија
5 поени Хрватска Хрватска
4 поени Обединето Кралство Велика Британија
3 поени Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина
2 поени Словенија Словенија
1 поен Финска Финска

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Results of the Final of Tallinn 2002“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 8 April 2021. Посетено на 8 April 2021.