Македонија на Евровизија 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Евровизија 2002
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесСкопје Фест
Избран учесникКаролина Гочева
Избрана песна"Од нас зависи"
Изведба во финале
Финален резултат19-то, 25 поени
Македонија на Евровизија
◄2000 2002 2004►

Македонија на Евровизија 2002 — трето официјално учество на Македонија на изборот на песна за Евровизија. Македонија била претставувана од страна на Каролина Гочева, откако победила на националниот музички фестивал Скопје Фест со песната Од нас зависи.

Скопје Фест 2002[уреди | уреди извор]

Финалето беше одржано на 16 февруари 2002 во Македонскиот народен театар во Скопје, а водител бил Игор Џамбазов. Победникот беше одбран со комбинација од гласови од публиката во салата (20%), телефонски гласови (40%) и експертско жири (40%).

Евровизија 2002[уреди | уреди извор]

На Евровизија 2002 Македонија го освоила 19-тото место со освоени 25 поени.