Прејди на содржината

Јана Филиповска

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јана Бурческа)
Јана Филиповска
Животописни податоци
Родено имеЈана Бурческа
Роден(а)6 јули 1993(1993-07-06)(31 г.)
Скопје, Македонија
Жанрови
Занимања
  • Пејач
Инструменти
  • Вокал
Период на активност2010–наваму

Јана Филиповска (родена 6 јули 1993; мом. Бурческа) — македонска пејачка. Таа ја претставувала Македонија на Изборот за песна на Евровизија во Украина со песната „Dance Alone“.[1][2][3] За време на Евровизијата, таа била запросена од своето момче Александар, што се случило за првпат на тој натпревар.[4] Бурческа станала популарна во јавноста преку нејзиното учество на Македонски идол, каде завршила на петтото место.[5]

  1. Herbert, Emily (10 March 2017). „MACEDONIA: JANA BURČESKA REVEALS "DANCE ALONE" FOR EUROVISION 2017“. eurovoix.com. Eurovoix.
  2. Chris Halpin. „Macedonia: MRT announces Jana Burceska as Eurovision 2017 act | Eurovision 2017 Predictions, Polls, Odds, Rankings“. Wiwibloggs. Посетено на 2016-11-22.
  3. Granger, Anthony (21 November 2016). „Macedonia: Jana Burčeska to the Eurovision Song Contest 2017“. eurovoix.com. Eurovoix.
  4. „First Eurovision proposal – Jana says yes!“. eurovisionary.com. Eurovisionary. 11 May 2017.
  5. Laufer, Gil (21 November 2016). „Macedonia: Jana Burčeska to Eurovision 2017 in Kyiv!“. esctoday.com. ESC Today.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Претходник
Калиопи
со "Дона"
Македонија на Евровизија
2017
Наследник
Eye Cue
со "Lost and Found"